Je to 7 let, kdy do kin vešla slavná Koralína. Jak vlastně vznikala?

koralina-r837Koralína a svět za tajnými dveřmi (Coraline) je film z roku 2009. Patří mezi nejpovedenejší a nejpropracovanější animované loutkové filmy za poslední dobu. Filmy vytvářela opět společnost LAIKA, která po Koralíně začala hned pracovat na Paranormanovi (Norman a duchové, r. 2012). O režii filmu se postaral  uznávaný režisér a animátor Henry Selick, který např. režíroval již v roce 1993 Ukradené Vánoce Tima Burtona.

Důvodem takového úspěchu tohoto loutkového filmu byl velký krok, kterým se animační studio LAIKA vydalo. Prostřednictvím digitálního vymodelování jednotlivých obličejových fází (odnímatelné od zbytku hlavičky) a následného vytisknutí 3D tiskárnou vznikly tisíce kusů nejrůznějších výrazů. Bez možnosti obličejové fáze digitálně vymodelovat a následně využít speciální tiskárnu by musely nastoupit armády trpělivých sochařů. Aby modeláři dosáhli stejného nebo alespoň podobného výsledku jako docílili díky výše popsané technologii zvané rapid prototiping, museli by modelovat a sochat velmi dlouho.

Tam, kde končí práce 3D tiskárny, začíná pro ty, kteří musí všechny obličejové fáze jednu po druhé nabarvit a vnést do jejich bledých obličejů trochu života. Po těchto náročných a zdlouhavých krocích nastává čas pro animátory, kteří používají jednotlivé kousky obličejů přesně podle toho, jaký výraz je potřeba loutce dát. Studio LAIKA tak přávě díky postupu zvaný rapid prototiping získala ohromný náskok nad ostatními tvůrci loutkových filmů. Film Koralína se tak jako první  přiblížil k typicky hladké 3D animaci. Studio LAIKA se při tvorbě svých dalších (více a více technologicky vyspělých) filmů jako byl Norman a duchové, The Boxtrolls nebo nově Kubo a kouzelný meč drželo tohoto postupu.

This slideshow requires JavaScript.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.