Animuj na Anifilmu: příště zase!

Anifilm je uznávaný mezinárodní festival animovaných filmů. Každoročně se otevřou brány kouzelné Třeboně a městem pulzují nadšení fanoušci animovaného filmu z mnoha zemí.

V třeboňských davech byste potkali nejen běžné diváky, kteří přijeli shlédnout to nejlepší z animovaného filmu, ale i samotné tvůrce, producenty a hosty či velké množství organizátorů a pomocníků, bez kterých by se žádný festival nemohl uskutečnit.

Ačkoli je Třeboň na hony vzdálená od Prahy (asi 140 km), máte pocit, že jste vyšli do ulice a potkáváte své sousedy. Ale když se tak nad tím zamyslím, nikdy jsem tolik známých před svým domem nepotkala jako právě v Třeboni. Ať jde o hudební, divadelní či animovaný festival, nikdy nesmí chybět dobré jídlo a pití. Proto když jsme vešli na historické náměstí, nevěděli jsme kam dřív s očima. Místo přetékalo stánky s mnoha dobrotami a uměleckými předměty. Pro slabší povahy pro příště doporučujeme kolíček na nos a koňské klapky na oči – jedině tak se dostanete do centrály Anifilmu.

Musíme ocenit velkou pohostinnost pro press akreditace. Organizátoři Anifilmu nám poskytli veškeré tištěné materiály, díky nímž nám nemohlo nic uniknout. Vše potřebné jsme dostali v námi vybrané látkové tašce Anifilm, se kterou jsme se o pár dní hrdě procházeli po Praze, aby všichni věděli, že jsme světoví. Nesmíme také zapomenout na pochvalu celkové grafiky Anifilmu. Od hlavních motivů až po sazbu katalogu animovaných filmů jsme byli mile překvapeni přehledností, která je pro orientaci v takto nabitém programu to nejdůležitější. Letos byla hlavním symbolem kapří žena, jsme zvědaví, kdo se ujme výtvarného konceptu festivalu příští rok. 🙂

This slideshow requires JavaScript.

Letošní program Anifilmu dle našeho názoru měl v zahraničních festivalech animovaných filmů jen pramalou konkurenci. Krome soutěžních animovaných filmů, které jsou hlavní podstatou festivalu animovaných filmů, dali organizátoři dohromady pestrý doprovodný program a přichystali pro návštěvníky nejeden zážitek.

Již tradičně zamíří na festival Anifilm i Visegrad Animation Forum. Tento mezinárodní projekt umožňuje tvůrcům představit své animované projekty v preprodukční fázi a tak získat finanční podporu. Na těchto událostech mají tvůrci nejen možnost vyhrát zajímavou částku, ale také oslovit další případné producenty, které může projekt zaujmout bez ohledu na výhru. Pro návštěvníky je tato akce velmi zajímavá podívaná a jsou mnohdy u zrodu projektu, který za rok bude soutěžit o ceny po celém světě. VAF ale věnujeme speciální článek, ve kterém se o průběhu a výsledcích soutěže rozepíšeme o něco více.

Jako další věc nás nadchl výběr celovečerních animovaných filmů, které byly v průběhu roku v kinech. Ač už jste je viděli či nikoliv, v tomto případě stojí za to filmy vidět alespoň ještě jednou. Kromě snímků, které byly zařazeny do soutěže, byl k vidění i Kubo a kouzelný meč, Hledá se Dory nebo Tajný život mazlíčků. Oprášil se i film Baron Prášil od Karla Zemana a nechybělo ani loutkové drama Mary a Max, jehož tvůrce, Adam Elliot, byl speciálním hostem Anifilmu.

This slideshow requires JavaScript.

S tímto australským tvůrcem, který i nadále odolává vlivu moderních technologií (ač sám přiznává, že občas i on sáhne po lehké postprodukci v podobě klíčování atp.) jsme se osobně setkali v divadle J.K.Tyla a dozvěděli jsme se mnoho nejen o jeho přístupu k tvorbě, ale i cestě k animovanému filmu. Velmi na nás zapůsobil nejen jako tvůrce, ale i jako člověk a opět jsme se přesvědčili, že držet se svého snu z lidí dělá neobyčejné a inspirativní bytosti.

Kromě tohoto zážitku jsme se setkali a dali do řeči s dalšími zajímavými osobnostmi jako byl například americký režisér a producent animovaných filmů Gene Deitch, který do Československa přivedl Toma a Jerryho. Sebrali jsme odvahu a požádali ho o rozhovor pro Animuj.cz – máte se na co těšit!

Součástí doprovodného programu byla i výstava loutek a dekorací pro animovaný film. Z hlavy už nikdy nevymažeme loutky z filmu Smrtelné historky od Jana Bubeníčka a jen těžko zapomeneme na jeho maketu auta. Vystavené byly také loutky Kristiny Dufkové z večerníčku Povídání o mamince a tatínkovi. Nechyběly ani realistické loutky orla, lišky a ježka z filmu První sníh mladé tvůrkyně Lenky Ivančíkové, s níž se chystáme vytvořit rozhovor také.

This slideshow requires JavaScript.

Když pomineme mnoho inspirativních a zajímavých osobností, které jsme potkali, jsme si také nenechali ujít horký trend ve světě animovaného filmu a tím je virtuální realita! Tu jsme otestovali již na aktuální výstavě NaFilm!. Nasadili jsme si speciální brýle styl alla Willy Wonka a vydali se na dobrodružnou jízdu. Virtuální realitu jsme si na Anifilmu mohli vyzkoušet v mnoha směrech – na speciální konstrukci nebo pomocí dvou zbraní v podobě ovladačů, se kterými jste se objevili ve 3D prostoru, kde jste mohli kreslit jako v Malování nebo jste stříleli do divných mužíků či mimozemských nepřátel.

 

A nesmíme zapomenout na další krásnou výstavu, která byla na stejném místě jako exponáty animačních loutek. V překrásných půdních prostorech se i dnes můžete pokochat kresbami (fázemi) kresleného animovaného seriálu Maxipes Fík, originálními plakáty k mnoha filmům či ukázkami jednotlivých epizod. V rámci letošního ročníku Anifilmu dostal Jiří Šalamoun ocenění za celoživotní dílo. Na výstavu se můžete vydat do Domu Štěpánka Netolického. Expozice bude veřejnosti otevřena do 9.července 2017!

Návštěva tohoto festivalu s velmi příjemnou atmosférou v nás zanechala ještě několi dní po jeho skončení hezké pocity a na letošní Anifilm budeme vzpomínat ještě dlouho – resp. do 1.května 2018, kdy startuje další ročník Anifilmu! My na něm rozhodně nebudeme chybět a už teď víme, že to bude stát opět za to.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.