animační techniky, druhy animace, technologie animace

Druhy animace

Kouzlo animace tkví v nekonečné fantazii. A teď jakou animační techniku zvolit?

 

Způsobů jak animovat je opravdu hodně. Některé druhy animovaného filmu se od sebe liší výtvarným pojetím, jiné mají naopak naprosto jiné technologické postupy. Rozhodli jsme se pro vás připravit přehled různých možností, které vám pomohou udělat si jasno v tom, co je co. I my jsme s některými druhy technik trochu zápasili, jelikož se některé liší jen nepatrně anebo se natolik prolínají s jinými technikami, že je těžké je jednoznačně zaškatulkovat do jedné přihrádky.

Klikněte na obrázky a dozvíte se o jednotlivých technikách víc! 🙂

2D ANIMACE

Za dvojrozměrnou animaci se považují všechny typy animace (od klasické až digitální), u kterých pracujeme s prostorem jen pomocí jednotlivých plánů či vrstev. Nejedná se o prostorovou animaci viz níže.

                  

 

3D ANIMACE

Následující techniky využívají trojrozměrného prostoru (a opět nezáleží na tom, zda jde o klasickou či digitální technologii). Při zvolení 3D animovaného filmu se často setkáme s modelováním ať už opravdické či „digitální hmoty“. 3D animace se pojí s termínem stop-motion neboli pookénková animace. Jde o základní princip klasické 3D animace, se kterým pracujeme při výrobě loutkové animace, pixilace, animaci sypkých materiálů atp. Loutky či jiné objekty posouváme frame by frame, tedy snímek po snímku a animátor je tak se scénou v přímému kontaktu. Digitální 3D animace naopak vzniká kompletně v animačních softwarech pro 3D modelaci a animaci. I ta vzniká pod rukama šikovného animátora, zde si však můžete sáhnout maximálně na tablet nebo monitor. 🙂

Chuckimation - druh stop-motion animace (film Panika v městečku)  Go-motion je druh animace často používaná v trikovém filmu viz Star Wars, Dragonsleyer. Animace plastelíny, avšak základem je animační kostra. Příkladem je Slepičí úlet, Wallace a Gromit, Creature Comforts, Ovečka Shaun a další.  Brick film je druh animace, který využívá stavebních kostek a to především od značky LEGO. Jde o stop-motion neboli pookénkovou animaci. Animace objektů, které nemají žádnou vnitřní kostru. Představitelem je např. Jiří Barta či PES.   Animace loutek, jejíchž výsledek je následně vsazen do reálné hrané akce. King Kong 1933 Druh animace, kde animujeme frame by frame stop-motino technologií. Hercem je animační loutka, která má v sobě drákovou či kloubovou kostru.   Triková animace se využívá při dosazovaný nereálných bytostí do reálné hrané scény. Viz Star Wars nebo Cesta do pravěku. Druh animace, která je odnož od animace plastelínou, se kterou se zde také pracuje a to ve vrstvách, které vytvářejí zajímavé ornamenty či konkrétní animace.  Animace sypkých materiálů. Káva, luštěniny, písek, kamínky, korálky... Pixilace je animace lidí.   nebo také reliéfní animace. Medvědi z Kolína. Puppetoons vymyslel George Pal. VyměŇovatelné hlavičky či její části.   Počítačová 2D či 3D animace, motion capture, rotoscoping a další. neboli pinscreen je animace na plátně, kde jsou tisíce špendlíků.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.