Animace siluet

V angličtině silhouette animation (u nás někdy označováno též jako stínové divadlo) je druh animace, v níž postavy jsou podsvícené a je viditelná pouze silueta. Tato technika je inspirovaná tradičním stínovým divadlem zemí jako je Indonésie, Malaysie, Thajska a Kambodži. Ve světě animace je však složité říci, kdo animaci siluet vymyslel dříve, jelikož tatáž technika napadla hned několik lidí najednou. Nejranější zmínky však máme z května roku 1909, kdy vznikl krátký animovaný film britského filmového tvůrce Charlese Armstronga The Sporting Mice.Tento snímek se však nedochoval. O rok později ale Armstrong vytvořil další krátký animovaný film The Clown and His Donkey a ten se již zachránit podařilo.

Nejvýznamnější tvůrcem se ale stala německá umělkyně Lotte Reiniger. Ta tuto techniku dovedla do fáze, jakou ji známe dnes. Jejím prvním silhouette filmem se stal The Ornament of the Enamoured Heart z roku 1919, poté následovala Cinderella Fly z roku 1922 a celovečerní snímek Dobrodružství prince Achmeda z roku 1926.

This slideshow requires JavaScript.

A jak vlastně tato technika funguje a jak vzniká? Velmi důležitým a nepostradaelným pomocníkem při animaci siluet byl pauzák a horní svícení, díky němu mohl vzniknout efekt „stínového divadla“. Avšak ta nejdůležitější pomůcka, která se využívala nejen u této techniky, byla multiplánová kamera, kterou Lotte také vymyslela a jako první ji začala používat pro své animované filmy. Tato obrovská mašina dovolila tvůrcům a jejím animátorům vytvořit několik plánů (vrstev), ze kterých byl snímaný záběr rozdělen.

Autorka Lotte Reiniger později v 70.letech používala co se týče svícení i barevné filtry (sépiové či červené zabarvení). Tento princip animace je blízkým příbuzným ploškové neboli papírkové animaci o které vám píšeme ZDE.

Tvorba Lotte Reiniger:

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *