cesta do fantazie - kreslená animace, technologie animace, hajao mijazaki, japonský režisér

Kreslená animace

Krteček - kreslená animace, režisér zdeněk millerv anglickém jazyce tzv. cartoon, hand-drawn animation či animated drawin.

Jeden z nejstarších a donedávna nerozšířenějších druhů animace vůbec. Vytváříme-li kreslenou animaci klasickým způsobem, kreslí animátor obrázky či fáze buď na papír nebo na průhlednou fólii (ultrafán), ty si připevňuje na tzv. prosvětlovací stůl, jehož součástí je průsvitné sklo a lampa, která svítí pod ním a tím prosvítí jednotlivé papíry, takže má animátor přehled o nakreslených fázích. Většina animátorů-kreslířů si nejprve nakreslí hlavní fáze, kde zachytí nejdůležitější momenty pohybu a pak mezi ně dokresluje jednotlivé mezifáze. Doufáme, že nebudeme nikomu příliš křivdit, když budeme tvrdit, že dnes tvůrci kreslených animovaných filmů využívají spíše digitální technologie. K vytvoření kreslené animace se často využívá například program Adobe Flash Professional, avšak existuje mnohojiných programů.

Jkreslená animace, making of, klasická technologie animaceedná-li se ale o celovečerní kreslený animovaný film, nekreslí vše jen jeden člověk, ale na výrobu fází a barevní je potřeba velká skupina fázařů a výtvarníků, kteří celé dny animují. Pro příklad můžeme uvést slavného režiséra kreslených filmů a tím  není nikdo jiný než japonský umělec Hajao Mijazaki.

 Mezi české tvůrce kreslených animovaných filmů patří například tvůrce všemi oblíbeného Krtečka – Zdeněk Miler.

Uveďme například známý kraťas Jak krtek ke kalhotkám přišel z roku 1957 ZDE.

…nesmíme ale zapomenout na velmi oblíbeného kresleného Asterixe a Obelixe:

Režie René Goscinny a Albert Uderzo

Asterix a Kleopatra z roku1968 ke shlédnutí zde:

 

…a 12 úkolů pro Asterixe z roku 1976:

 

…a opět Hayao Miyazaki a Princezna Mononoke z roku 1997:

Cesta do fantazie z roku 2001 (film vyhrál v roce 2003 Oscara za nejlepší celovečerní animovaný film).

 

Zdeněk Smetana

Konec krychle r.1979

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *