madame tutli putli - animovaný film

Loutková animace

Boxtrolls - Škatuláci - loutkový animovaný film - výroba, making of, stop motion animaceči v anglickém jazyce puppet animation – druh stop-motion animace (pookénkové).

Česká loutková animace je díky svému specifickému charakteru známa po celém světe. I přesto, že jsme poměrně malá země, tvůrci české loutkové animaci se inspirují dokonce i současní režiséři a umělci z různých koutů světa. Nejčastější to jsou jména jako byl Jiří Trnka, Jiří Barta či Karel Zeman. Abychom ale nezůstali jen u nás, pro začátek je důležité zmínit i zahraniční tvůrce animovaných loutkových filmů jako Garik Seko, Tim Burton, Wes Anderson,  Nick Park, Henry Selick, Ray Harryhausen, Phil Tippett, George Pal, Suzie Templeton, Walt Disney, Adam Elliot, Chris Butler či Peter Lord a mnoho a mnoho dalších…

Stop_motion_puppet_armature_by_sculpturalmythLoutky mohou být různé, ať už z klasické (drátkové či kloubové) kostry (Mrtvá nevěsta Tima Burtona) nebo vytvořené z různých materiálů, například z plastelíny (např.Wallace a Gromit, Slepičí úlet). Loutka se pomocí drobných šroubů připevní na scénu, aby vydržela nehybně v poloze, ve které ji animátor potřebuje, a poté animační loutkou pozvolna pohybuje, přičemž každý pohyb snímá. Zajímá-li vás víc o této technologii, doporučujeme shlédnout a pročíst naše speciální články o technologii GO-MOTION.

Ač se dříve loutková animace obešla bez zpětné kontroly naanimovaného pohybu, dnes díky vyspělým technologiím máme možnost animovat pomocí speciálníchprogramů jako je Dragonframe či Stop Motion Pro, které jsou určeny pro veškerou stop-motion (pookénkovou) animaci. 

This slideshow requires JavaScript.

Jiří Trnka

…a nejprve si dáme jeden fantastický trezorový animák z roku 1965 – Ruku:

Kybernetická babička r.1962

Špalíček r.1947

Sen noci svatojánské r.1959

 Jiří Barta

Krysař r.1985

 Golem r.1987

Tim Burton

Mrtvá nevěsta Tima Burtona

Frankenweenie: Domácí mazlíček

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *