Sand animation neboli animace sypkých materiálů je jedna z možností jak vytvořit stop-motion animaci!

Sand animation

Technika animace - animace sypkých materiálů neboli sand animation. Druh stop-motion animace. Český výraz pro sand animation je animace sypkých materiálů. Bohužel ani v tomto případě vám zdroje v českém jazyce příliš neposlouží. Ale teď k technice. Animovat se dá prakticky cokoli sypkého – můžete animovat rýži, namletou nebo zrnkovou kávu, hlínu, ale i kamínky (tady by pár hnidopýšků mohlo namítnout, že pokud jde již o velké šutráky, jde o object animation neboli animace objektů). Zkrátka a dobře záleží jen a jen na Vaší fantazii. Animovat můžete nakonec i obyčejné korálky, koření, můžete zaexperimentovat napřílad i s cukrem. Tento typ animace je na materiál velice nenáročný, nerozhodnete-li se však udělat celý hudební videoklip z barevných fazolek jako tahle bláznivá banda animátorů v čele s Gregem Jardinem – odborníkem na stop-motion animaci (česky pookénková animace) želé fazolí. To zní dost ujetě, že? Výsledek ale stojí za to, to nám věřte. Společně s Daphne Raves vyprodukoval hudební klip pro Kinu Grannis s názvem In Your Arms, toto video bylo dokonce oceněno jako nejlepší animovaný videoklip (Music Award 2012)! Klip dlouhý tři minuty obsahuje něco přes čtvrt milionu jellybeans a to ve všech možných barvách. Příprava a animace trvala téměř dva roky a pracovalo na něm 30 trpělivých lidí. A tady je výsledek! Hned pod videem zjistíte, jak se tento náročný klip vyráběl.

Caroline Leaf August 12, 1946 USANesmíme ale zapomenout na průkopníky této techniky, caroline-leaf-sand-animation1jelikož bez nich by nebylo současných mladých profesionálů s fazolema! Jako první bychom rádi zmínili Caroline Leaf, jejíž filmy obletěly svět. Ano, přiznáváme, že už to není pro nás taková bomba jako předchozí video, filmy mají ale i dnes co do sebe a nemělo by se na ně zapomínat. Připomeňme si alespoň ty nejzásadnější snímky, které tato silná a trpělivá žena vytvořila. Nejprve ale vřele doporučujeme toto video, kde Caroline Leaf popisuje a vysvětluje způsob své tvorby. Ve video nahlédneme do ateliéru a pod její ruce, kde krásné animace z písku a dalších materiálů vznikají:

A její tvorba:

Co Hoedeman - animace sypkých materiálů. Tvůrce, který získal cenu za nejlepší krátký animovaný film se snímkem The Sand Castle, Hrad z písku (1977)Dalším vytrvalcem ve světě animace sypkých materiálů je bezkonkurenční Co Hoedeman z Amsterdamu, který dokonce získal v roce 1977 na 50.ročníku Academy Awards cenu za nejlepší krátký animovaný film. A tady ho máte – Hrad z písku (The Sand Castle):

Ishu Patel 1942 státě Gujarat, IndieDalším tvůrcem posedlým tímto stylem animace je Kanaďan Ishu Patel,  který se svými animovanými filmy vyhrával ceny po celém světě. Podívejte se na malou ochutnávku z jeho tvorby:

A pokud si chcete tuto techniku vyzkoušet i vy, nenechte si ujít tento blog, kde můžete vidět jednu z možností, jak k této animaci přistupovat z praktického hlediska:

The making of a stop motion animation music video with Beans

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *