Gratulujeme! Tim Burton slaví 60, tak jsme ho zdrbli.

Timothy Walter Burton (dál už raději jen Tim Burton) dnes jistě pořádá velkou oslavu svých 60. narozenin. Kdyby se Tim narodil o pár let dřív, tedy roku 1913, určitě by pozval i Walta Kellyho, tehdejšího Disney animátora, který by k dnešnímu dni musel sfouknout krásných 105 svíček. Ale zpět k Burtonovi, který dnes animuje asi tak stejně jako Australan Adam Elliot – tak trochu vzdáleně vůbec.

Ale možná bychom se divili, třeba se právě teď ohýbá nad animačním stolem někde ve sklepě a náramně si to užívá. Nejspíš jsme se zase nechali unést. Nicméně byly doby, kdy byl Tim Burton opravdový animátor. Upsal se dokonce i Disneymu, ale protože se jeho zombie kresbičky moc k Medvídkovi Pú nehodily, jejich spolupráce netrvala moc dlouho. Upřímně, umíte si představit střihorukého Burtona mezi řadovými animátory? My už jo, protože jsme viděli video o kousek níže. Asi to pro něj musel být očistec. Chudák. Ale držme se moderního pohledu na věc – musela to pro něj být skvělá zkušenost! Ostatně, následující video je toho důkazem, že si Tim tu práci vyloženě užíval:

Ale protože nejsme žádný bulvár a nevytahujeme jen to zajimavý, tak vám sdělíme o životě ex skoromanžela Helena Bonham Carter klidně i něco víc (otevíráme Wikipedii). Nebudeme tady ale přetřásat ohraná fakta typu ´natočil Velkou rybu, Alenku, Batmana, Karlíka a tajně miluje Johnyho Deppa´ protože bychom tu všichni umřeli nudou. Naše hluboká odbornost sahá pouze na plkání o animaci a nechceme chudákovi Kamilu Filovi vzít i jeho poslední radost.

Tedy začněme. Tim strávil svůj život v jednom z těch malých dřevěných bílých krabic alla domech, kterých bylo ve městě Burbank mraky. V tom samém městě, akorát o 18 let dříve, vybudoval Walt Disney největší animační studio na světě, kde již tehdy pracovaly asi tak stovky lidí. Ačkoliv dnešnímu Timu Burtonovi na vlastní uměleckou tvorbu nezbývá příliš volných chvil, v dospívání trávil spoustu času výrobou stop-motion (pookénkovou) animací. Později sdělil veřejnosti, že mu byl velkou inspirací v jeho tvorbě rozlehlý hřbitov, který měl v dětství za domem. To nás všechny strašně překvapilo.

Jeho první stop-motion animace prý nebyla žádná sláva, ale musíme uznat, že pozdější tvorbou to celkem slušně dohnal a my mu tuhle začátečnickou chybu velkoryse odpouštíme. Psal se rok 1971, když třináctiletý Tim dokončil svůj první kombinovaný stop-motion horor The Island of Doctor Agor. Bohužel je vám tahle informace na nic, protože jsme film nenašli. Ale teď to alespoň víte a můžete dělat chytrý.

Možná to pro vás bude šok, ale Burton se dost blbě učil. Jediný, v čem na střední škole v Burbanku vynikal, bylo vodní polo. Jak už ale víme, na sportovní olympiádu nakonec neodjel a začal se naštěstí věnovat kresbě, malbě a filmu. Nicméně tady jsme pro vás z internetu vyškrábli Tima Burtona v plavkách. Ale než se mu začnete smát, vzpomeňte si na vlastní úlety ze střední.

Tim Burton pak začal studovat na California Institute of the Arts, kde roku 1974 nastoupil na bakalářský obor Character Animation. Nechceme se v tom moc dloubat, ale bylo by fajn, kdyby tohle šlo legálně studovat i u nás v Čechách. Absolvování studia stvrdil krátkým animákem Stalk of the Celery Monster, který mu otevřel dveře do Disney pekla, ale to ještě naivní Timy nevěděl. Tam taky hned po ukončení školy nastoupil jako animátor, výtvarník a storyboardista. Jak už víme, Bambi mu nesedl a brzy měl jít znechucený Burton vlastní cestou.

Ještě před odchodem od Disneyho ale stačil natočit svůj první slavný animovaný loutkový film Vincent, který odstartoval Burtonovu filmovou kariéru. Ta se ale od té doby do současnosti neubírala čistě směrem k animaci a než Burton natočil svůj další animák, prošel si řadou projektů, které s animací vůbec nesouvisely.

Přeskočíme všechny ty hraný bijáky a vrhneme se rovnou na rok 1993, kdy na svět přišly Ukradené Vánoce (The Nightmare Before Christmas). Jenže od vzniku Vincenta uběhla pěkná řádka let a Burton mezitím natočil několik kasovních trháků, takže když se měl natáčet tenhle animák, už prostě nebyl čas, aby se pustil do režie nebo dokonce do samotné animace a tak se stal Burton producentem (prostě smůla…) a od té chvíle už byl jen supervizorem výroby nebo na jiný, dost bezvýznamný pozici.

S režisérem Ukradených Vánoc, Henrym Selickem, znovu později spolupracoval, a to v roli koproducenta na kombinovaném stop-motion filmu James and the Giant Peach.

K animovanému loutkovému filmu se Burton vrátil zase až o pár let později (dělá to na nás trochu dojem, jakoby ho ty animáky vždycky tak nějak vyždímaly a potřeboval čas na zotavení). Mrtvá nevěsta Tima Burtona je asi nejoblíbenější a nejznámnější animovaný film, který kdy natočil. I slepý by poznal, že Burton hodně kopíroval motivy z Ukradených Vánoc, ale to se prostě stane, že vykrademe sami sebe. Naštěstí si to můžeme vždycky alibisticky obhájit, že jsme se inspirovali a tečka šmitec hotovo.

A blížíme se ke konci seznamu animovaných filmů Tima Burtona. Posledním takovým snímkem je Frankenweenie: Domácí mazlíček. Jedná se o remake hraného filmu téhož autora z roku 1984. Je ironií osudu, že Disney Studio za Burtonova působení jakožto zpruzelého animátora a storyboardisty, v životě nepoužilo jeho tehdejší kresby a návrhy pro animované projekty, na kterých se měl podílet, ale u nového Frankenweenieho se rozhodli stát rovnou distributorem. Docela se nám to hezky uzavírá, co říkáte? Ikdyž pořád jsme přemýšleli nad tím, jestli Burton nezměknul a seknul s mrtvolama na plný úvazek, nebo jestli se Disney nepřidal k temným silám. Co myslíte, kdo vyhrál hru na kolaboranta?

My už máte tip na vítěze. Ale necháme vás chvíli hloubat. Dovolte, abychom vám představili nového Dumba!

I tak ale…všechno nejlepší, Timothy!

 

3 komentáře: „Gratulujeme! Tim Burton slaví 60, tak jsme ho zdrbli.

 • 14. září 2018 (19:49)
  Permalink

  Trailer celkem má Burtonovu atmosféru, ale opravdu je zatím tajemství, jestli bude takový celý film. To je ale intrika! Začneme dělat sázky 🙂

 • 6. září 2018 (10:38)
  Permalink

  To souhlasíme, Tim Burton je velmi silnou uměleckou osobností. Rozhodně jsme zvědaví na Dimba v jeho podání. Uvidíme jestli se bude držet svého směru 🙂

 • 6. září 2018 (10:32)
  Permalink

  Burton už obsadil unikatné misto v animačné historii jako člověk, který přece infikoval Disneye laskou k temné straně 🙂 To je opravdu výborně – po mnoha letech, během kterých Disney diktoval svůj styl všemu světu, koněčně se objevil někdo, kdo dokázal nadiktovat styl Disneyovi.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.