Kam na školu?

Přemýšlíte o tom, kam se vydáte po základní či střední škole a nevíte si rady? Chtěli byste na uměleckou školu, ale kreslení vám nestačí? Zkuste školu animace. V České republice se začíná zájem o tento obor opět probouzet a to nejen díky současným trikovým filmům, které se neobejdou bez obrazové postprodukce – tedy odborného vzdělání ve vizuálních efektech.

Ačkoliv se vzdělání na českých školách stále většinou nemůže rovnat západní úrovni animačních škol, všímáme si určitého vývoje a zlepšení. Některé školy, kde se vyučuje animace a vizuální efekty pochopily, že odvolávat se na tradici české animace nestačí – ta je s ohledem na neustálý vývoj animované tvorby dávnou historií.

Aktuálně je hned několik možností pro studium animace. Pokud se chcete vydat na kouzelnou cestu animovaného filmu a nežijete přímo v Praze, nespíš se musíte smířit s tím, že se budete stěhovat nebo často cestovat. Studovat animaci můžete krome Prahy také v Plzni, Písku či Jihlavě.

Školy, o kterých zde píšeme, se často soustředí na jeden či dva druhy animace – klasická a obrazová postprodukce/ 3D, 2D animace. Novinkou na některých školách je ale obor Game Design, který se stává stále více žádoucím nejen u zájemců o studium, ale i v praxi.

Výuka animovaného filmu se odvíjí především od možností konkrétní školy, ať už jde o finance školy, její prostory nebo přímo vedení školy a katedry animace. Vytvořili jsme pro vás přehled středních, vyšších a vysokých škol animace, kde podrobně představíme možnosti jednotlivých oborů:

                              Střední školy animace v České republice Vyšší školy animace v České republice  Vysoké školy animace v České republice

3 komentáře: „Kam na školu?

 • 11. března 2015 (15:40)
  Permalink

  Dobrý den, paní Nováková,

  velice nás těší, že nám píšete a ptáte se na radu a je skvělé, že chcete syna podpořit. Právě připravujeme podrobnější článek o různých kroužcích, kurzech a workshopech na téma animace. Kurzy určitě existují a brzy se o nich dočtete v našem článku. I my do budoucna plánujeme rozmanité workshopy pro různé věkové kategorie. Velice by nás zajímalo, co Váš syn vytváří. Pokud byste měli zájem, rádi prostřednitvím stránek a facebooku ukážeme práci Vašeho syna. Našim dlouhodobým cílem je především vzbudit zájem u mladých lidí a dětí k vlastní tvorbě a toto by mohl být pro mnohé zajímavý impuls. V případě zájmu piště prosím na info@animuj.cz

  Přeji hezký zbytek dne.
  Karolína Čížková za Animuj

 • 6. března 2015 (01:02)
  Permalink

  Dobrý den, mám desetiletého syna, který se snaží vytvářet vlastní animace. Animuje figurky ze stavebnice LEGO a kreslené obrázky. Používá obyčejný fotoaparát, foťák v mobilu, skener a PC.
  Chtěla bych syna podpořit v jeho úsilí a dopřát mu nějaké odborné vedení a rozvynout jeho schopnosti
  Existuje nějaký kurz pro začínající animátory, nebo kroužek pro děti?
  Kde najdeme informace, jak se naučit jednoduché animace a jaké technické vybavení je k tomu potřebné?
  Probíhají nějaké workshopy?
  Děkuji za odpověď.
  Blanka.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.