Námět

Prvním a stěžejním krokem ve výrobě vlastně jakéhokoli filmu je námět. Tedy prvotní myšlenka, nástin příběhu, postav a hlavní zápletky. Právě na tomto kroku stojí budoucí výroba filmu. Vše se během výroby z části přetvoří a bude určitým způsobem podléhat evoluci výroby, ale námět vždy zůstane tím neměnným, co zůstává.

Pokud se zaměříme na animovaný film, je velmi důležité, aby už v tomto prvním kroku tvůrce myslel na to, jakým stylem bude celý příběh zpracován. Zda to bude animace loutková či papírková, jestli bude v příběhu obsažen vypravěč a podobně. Námět na animovaný film by měl vždy korespondovat s druhem animace a měl by toto zpracování podtrhnout. Je dobré si vždy na začátku tvorby říci, jestli je nutné, aby byl můj námět animovaný. Dal by se udělat klasicky hranou formou? Jsou zde scény, které se v hrané tvorbě udělat nedají, anebo nebudou působit dobře? Toto zamyšlení Vás může pravděpodobně nasměrovat cestou dobrého námětu pro animovaný film.

Je také dobré uvažovat nad náročností jednotlivých druhů animace v závislosti k našemu námětu a zkušenostem s animací. Pokud máme na zpracování příběhu málo času, je lepší se poohlédnout například po plošce animované v počítači, než po animaci loutkové či snad dokonce kreslené a plné animaci.

To vše velmi ovlivňuje finální námět a určuje naši budoucí výrobu animovaného filmu, proto je dobré tuto fázi neuspěchat a pokračovat dále s kvalitním a zpracování odpovídajícím námětem.

 

Honza Neděla

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *