Literární scénář

Literární scénář vzniká jako první a je po námětu základem pro vytvoření filmu. Na literárním scénáři na profesionální úrovni pracuje scénárista, často se ale také stává, že námět i literární scénář píše režisér. Autor scénáře by ale měl svou práci konzultovat s dramaturgem. Literární scénář obsahuje příběh filmu a to včetně dialogů postav. Zde nenajdeme žádné technické údaje jako například druh střihu, ruchy, obrázky, stopáž či pohyb kamery – tato část je až v technickém scénáři.

Literární scénář je určen režisérovi, kameramanovi, architektovi, výtvarníkovi, producentovi a hercům, kteří se právě z toho scénáře učí svou roli. Producent a další členové štábu mají tak díky literárnímu scénáři jasnější představu o ději filmu, žánru, náladě a myšlence filmu.

V této fázi se režisér a producent baví nad dialogy filmových postav, tudíž neslouží k tomu, aby se podle něj řídilo natáčení. Kromě konečných podob dialogů ve správném literárním scénáři vždy nalezneme také dokonalý popis děje, prostředí, charakterů postav a jejich chování a popis hudební stránky.

Exstuje mnoho druhů šablon jak psát literární scénář. Připravujeme-li hraný film, autor scénáře pravděpodobně využije způsob dělení na levou a pravou část stránky. Nalevo je většinou místo a čas děje a co divák vidí na plátně. Vpravo je to, co divák pouze uslyší – tedy dialogy, hudba.

Literární scénář je zpravidla rozdělen na jednotlivé obrazy, které hned vedle mají údaj o místě a času scény (den, noc, déšť, příroda, slunce).

Kdo je dramaturg?

Práce dramaturga spočívá v koordinaci scénáristy. Dramaturg zodpovídá, za literární přípravu filmu. Jeho práce spočívá v umění vyprávět, jak správně navázat jednotlivé dějové linky, jak vázat konflikty, setkání postav a různé jejich příhody, aby byl výsledek zajímavým. Musí mít přehled o mnoha teoriích, zásad, pravidlech o podstatě a zákonitostech filmu. Měl by mít co nejširší povědomí o principech stavby dramatu, měl by vědět vše o žánrech i historii filmu a dalších odvětvích. Je to spojenec mezi scénáristou a režisérem – v ideálním případě. Je to nezaujatý divák.

 

3 komentáře: „Literární scénář

 • 16. září 2017 (07:19)
  Permalink

  verdana……co to dělám asi dvacet let

 • 14. února 2017 (14:01)
  Permalink

  Dobrý den,
  v praxi se nejčastěji používá font Courier New, ale je na každém autorovi, jaký styl písma mu bude vyhovovat nejvíce. Velikost písma se používá standartně 12. Řádkování je, tuším, stejné jako píšete.
  Zdraví
  Animuj.cz

 • 1. ledna 2017 (22:36)
  Permalink

  Chybí mi druh písma, velikost, řádkování a vzor – ukázka zápisu

  když jsem se ptal jednoho režiséra řekl mi Timesy 14, řádkování 1,5
  Timesy jsem nenašel, tak možná „Times New Roman“ na internetu jsem našel možná i courier nevím kolik, takže nenašel jsem na internetu důvěryhodný článek, podle kterého by šel napsat literární scénář tak, aby mě s ním nevyhodili.
  odepíšete?

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.