1.DÍL Kubo a kouzelný meč: Úvod

Jak už někteří z pravidelných čtenářů ANIMUJ.cz ví, recenze, které u nás najdete, jsou z úplně jiného těsta a co víc, někdy si dáváme opravdu, ale opravdu na čas, a naše dojmy necháváme tzv. uzrát! Pokud ale na této planetě ještě existuje někdo, kdo neviděl animák Kubo a kouzelný meč, jistě naší pozdní recenzi více než ocení!

Kubo je v pořadí již čtvrtý celovečerní animovaný loutkový film od oregonského studia LAIKA, které letos slaví 10.let svého fungování. Jde o největší animační studio na světě, ve kterém vznikají ty nejlepší loutkové filmy. Kubo a kouzelný meč (angl.. Kubo and the Two Strings) je jejich posledním počinem. Na animáku do nedávné doby pracovaly armády profesionálů a specialistů, ve dne v noci. Jak jsme již psali už v pozvánce na tento film, jde o technologicky nejvyspělejší animovaný loutkový film, který svět mohl doposud spatřit.

Kubo a kouzelný meč předčil očekávání mnohých nadšenců a fanoušků loutkového filmu a musíme uznat i my, že své starší sourozence (Koralínu, Paranormana i Boxtrolls) značně přerostl a to nejen po technologické stránce.

„TOHLE JE JEN PRO DĚTI!“ – rozhodl dospělý

Většina z nás se shodne na tom, že pohádka má svá specifika a že zažitý stereotyp typu „pohádka je jen pro děti“ nikdy nebyl víc mimo než právě dnes. Magie a fantaskní svět plný kouzelných bytostí s nadpřirozenými schopnostmi fascinuje dospělé po celý život a bylo by škoda si něco takového odepírat jenom proto, že jsme „dospělí“. Naopak! Příběh Kuba bez nadsázky zasáhne i nadšence dobrodružných velkofilmů, mysteriózních hororů či dokonce psychologických dramat. Příběh filmu je geniálně propletený jak s prvky naivní pohádky, tak scénami, které vyděsí nejednoho dospělého diváka. Podobně děsivou atmosféru má z produkce studia LAIKA zatím jen Koralína, která se lidem do paměti vryla především díky děsivým černým knoflíkům, které měly loutky místo očí.

This slideshow requires JavaScript.

POHÁDKA BEZ SMRTI NENÍ POHÁDKOU

Při sledování Kuba jsem se na okamžik zamyslela nad tématem smrti v pohádkách. Myslím si, že v každé správné pohádce by neměla vyhlídka nebezpečí či dokonce samotná smrt chybět. V mysli jsem došla například k tvorbě Tima Burtona. V jeho filmech nikdy nechyběly motivy smrti (jak v animovaných, tak ani v těch hraných) a pokaždé příběh perfektně fungoval (někdy o něco méně, to uznávám).

Poté jsem se zamyslela nad filmy, které vyprodukovalo studio LAIKA a došlo mi, že v mém pomyslném žebříčku je na posledním místě právě film Boxtrolls, ve kterém žádné znaky posmrtného života nenajdeme. A co třeba klasická kreslená Sněhurka a sedm trpaslíků? Jak moc by byla pohádka oblíbená a slavná, kdyby Sněhurce nehrozilo neustále nějaké nebezpečí? Co kdyby si najednou vzpomněla, že je na jablka alergická a nikdy bychom se nedočkali chrabrého zachránce, který ji vysvobodí?

Kubo a kouzelný meč je celovečerní animovaný loutkový film, který právě míří do kin! Nenechte si ujít tuhle velkou událost a nechte se unést kouzlem dokonalé loutky a fantasy příběhem.Při sledování Kuba takové obavy mít opravdu nemusíme. Tvůrci příběhu si dali opravdu záležet, aby se jak malí, tak velcí diváci náležitě báli (nebo alespoň obávali) a nepustili z promítacího plátna ani jedno oko (Kubo by si toto zřejmě dovolit nemohl, jelikož už o jedno jako malý chlapec přišel). Podtrženo sečteno – smrt je neoddělitelnou součástí jak života, tak i pohádek. Trochu ironické však je, že pohádka má s životem jen pramálo společné.

To není konec! Rozhodli jsme se věnovat Kubovi a kouzelnému meči více času a prostoru, tudíž si v druhém díle ukážeme, jak film vznikal. Zjistíte, jak funguje práce v takto obrovském studiu, které profese se na výrobě podílejí a až kam se loutková animace za poslední roky posunula. Nenechte si ujít pokračování a odebírejte nás, všechny novinky tak přistanou přímo v emailu. 😉

2.díl Kubo a kouzený meč: O výrobě

Kubo a kouzelný meč je celovečerní animovaný loutkový film, který právě míří do kin! Nenechte si ujít tuhle velkou událost a nechte se unést kouzlem dokonalé loutky a fantasy příběhem.