Muzea

Muzeum Karla Zemana

Interaktivní muzeum se nachází v Praze na Malé straně v bezprostřední blízkosti Karlova mostu. Při návštěvě tohoto místa se můžete těšit na plno filmových triků a efektů, které doprovází celoživotní tvorbu známého českého filmového tvůrce Karla Zemana. Tento režisér a animátor celosvětově proslavil náš filmový průmysl právě svými inovacemi a dnes je považován za českého zakladatele filmového triku.

V každém jeho snímku narazíte na nesčetné množství iluzí, které uměl tvůrce mistrně použít tak, že běžný divák nepoznal, že jde o jednu z dalších mistrových fint. V Muzeu Karla Zemana pochopíte, jak jeho triky fungují. V Muzeu si můžete vše osahat a vyzkoušet a co víc, dokonce i vyfotit. V některých částech expozice jste k tomu dokonce vyzváni!

Výstava představuje Zemanovo dílo již od jeho prvních animací a loutkových filmů (Pan Prokouk), které vytvářel ve 40. letech až po jeho poslední film. Těžko posoudit, která část se nám zdála nejzajímavější. To budete muset posoudit vy – ale varujeme vás. Bude to těžké!

Celý koncept muzea je naprosto odlišný a unikátní. Hravost a interakce je neobyčejně zajímavá jak pro malé děti, tak i pro dospělé. Místo je ideálním i pro rodiny s dětmi. Nebude se nudit nikdo! Návštěvník má možnost zapojit se a vyzkoušet si na vlastním fotoaparátu či kameře různé trikové postupy. Postačí vám mobil nebo tablet! Seznámíte se ale i s méně známými díly Karla Zemana. Poznáte originální loutky či doposud nezveřejněné fotografie a mnoho dalšího.

Doprovodný program a informace jsou k dispozici v angličtině, němčině, francouzštině, italštině, španělštině, japonštině a čínštině. Muzeum má také vlastní obchod s upomínkovými předměty a dárky a filmy Karla Zemana.

Muzeum Karla Zemana nabízí k prodeji DVD s filmy Karla Zemana.

Muzeum Karla Zemana má za sebou přes 7 let své existence a za tu dobu se rozrostlo o mnoho dalších aktivit. Společně s Free Cinema nabízí kurzy a workshopy animace pro nadšence v každém věku. Organizuje také příměstské filmové tábory. Muzeum ve spolupráci s Fondem kinematografie a dalšími institucemi postupně restauruje (digitálně čistí) filmy Karla Zemana.

Adresa: Saská 3, 110 00 Praha 1

Otevřeno denně 10:00 -19:00 (poslední vstup v 18:00)

Kontakt:
e-mail: info@muzeumkarlazemana.cz
telefon: +420 724 341 091

Vstupné ZDE.

NaFilm!

Filmové muzeum NaFilm začínalo jako projekt studentů Katedry filmových studií FF UK, kteří se před mnoha lety rozhodli, že vybudují Národní filmové muzeum. Tématem interaktivního muzea jsou principy hraného i animovaného filmu.

Týmů mladých zapálených organizátorů se povedlo nemožné. Studenti magisterského a doktorandského programu Katedry filmových studií FF UK se před několika lety rozhodli, že vybudují pro Českou republiku doposud neexistující muzeum českého filmu.

NaFilm! se dostal do povědomí veřejnosti mnohem dříve. Organizátoři dvakrát (a více než úspěšně) absolvovali crowfundingovou kampaň na portálu Hithit.cz. V roce 2015 vznikla první filmová výstava NaFilm, na kterou volně navazuje ta současná.

Druhá výstava NaFilm: V pohybu bude prodloužena do konce roku 2017! Tentokrát byla tématem i animace a její počátky.

Aktuální výstava se zabývá třemi hlavními tématy: podstata filmu, meziváleční avantgardisté a základní principy/techniky animace. My jsme z výstavy odcházeli nadšeni a můžeme s jistotou potvrdit, že jde o jednu z mála výstav, která nás opravdu bavila od začátku do konce. Sami jsme si vyzkoušeli a osahali zoetrop, laternu magiku, princip multiplánové kamery, flipbooky (o této technice se blíže rozepisujeme v tomto článku), zavítali jsme do virtuální reality pomocí speciálních brýlí, potkali jsme Hemalům hologram, okusili klasickou ploškovou animaci a na závěr si odpočali u krátkých českých snímků, které vznikly pod rukama velikánů animovaného filmu.

Jednoduše řečeno – máte se opravdu na co těšit. Při vstupu na vás dýchne příjemná a pohodová atmosféra, ze které je hned na první pohled zřejmé, že celý projekt je opečovávaný s láskou a nadšením mladých energických lidí. Vstupné je velice příznivé a na závěr prohlídky si můžete zakoupit některý z mnoha originálních suvenýrů. Výstava je vhodná pro všechny věkové kategorie. Vítány jsou i rodiče s dětmi a pro větší skupiny či školy lze přichystat i komentovanou prohlídku. Více informací o výstavě naleznete na stránkách NaFilm.

Kontakt: Mozarteum, Jungmannova 748/30, Praha 1 – vchod z Františkánské zahrady od Jungmannova náměstí Otevřeno: úterý – neděle  |  13:00 – 19:00 (dopoledne školní skupiny) Vstupné: základní: 140 Kč  |  snížené (děti, studenti, senioři): 120 Kč  |  rodinné (2+2): 480 Kč