Phil Tippett

phil_tippett_a_pVýznamný tvůrce a odborník v oblasti zvláštních efektů. Získal mnohá ocenění za stop motion animaci a speciální efekty v hraných filmech včetně tak prestižních ocenění, jako je Oskar nebo Emmy.

 

   Začínal s modelováním a stop-motion animací, ale posléze se nejvíce proslavil svými stop-motion a go-motion triky ve filmech Star Wars I – III, Dragonslayer, Robocop I a II , Willow a dalších.

 

Pracoval jako všestranný výtvarník, sochař, creature designér a samozřejmě animátor. První velké projekty měl na starosti jako zaměstnanec trikového studia George Lucase ILM. Od začátku osmdesátých let pracoval především s technologií go-motion, u jejíhož zrodu stál a podílel se na jejím vývoji.

This slideshow requires JavaScript.

Později, v roce 1984, od ILM odešel a založil vlastní společnost Tippett Studio.

 

Začátkem devadesátých let měl vytvořit animace dinosaurů pro Spielbergův film Jurský park.

This slideshow requires JavaScript.

I když vznikly kamerové testy s jeho loutkami, první testy CGI 3D animace přesvědčily Stevena Spielberga, aby nahradil původně zamýšlenou technologii go-motion počítačovou animací. I přes to byl Tippet angažován pro práci na tomto filmu a jeho animátorské zkušenosti nakonec ocenili všichni účastníci projektu. Pro animátory Tippett Studia byly dokonce vytvořeny speciální konstrukce podobné stop-motion armaturám. Ty byly napojeny na počítač a nazvány DID (Dinosaur /nebo Direct/Input Device). Díky nim mohli Tippett a jeho animátoři vytvářet počítačové animace způsobem, na něž byli zvyklí z klasické stop-motion.

 

   Od té doby Tippett studio přešlo na digitální technologie a spolupracovalo na výrobě zvláštních efektů ve filmech Dragonheart, Starship troopers, the Spiderwick chronicles, Twilight Saga a dalších.

TSE_web02

 

   Phil Tippett je významnou osobou nejen pro své nevšední dovednosti, ale také jako jeden z mála se dokázal udržet na trhu současně s rozvojem digitálních technologií. Jeho jméno je známe také díky propojení digitální 3D výroby, produkce a postprodukce se staršími klasickými metodami a postupy.

 

   Zůstal však věrný i klasické stop motion animaci. Před nedávnou dobou dokončil experimentální animovaný film Mad God, temnou, ale nádhernou fantaskně hororovou apokalyptickou vizi.

This slideshow requires JavaScript.

V současné době se pracuje na její druhé části. Zajímavostí je, že na tomto projektu se podílí spousta animátorů z celého světa výhradně zdarma a ve svém volném čase. I tak je produkce velmi nákladná. Naštěstí vypomohla poměrné mladá forma financování, crowdfunding. Oba díly byly spolufinancovány za pomoci kampaní na Kickstarteru.

 Borek

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *