S

Storyboard

výkladový slovník animovaná tvorba, animace, filmový průmysl, významy, pojmy, termíny, zkratkyObrázkový scénář, storyboard. Obrázkový scénář, neboli scénář technický obsahuje různé informace od velikosti záběru, popisu hry, dialogy, stopáž, zvuk, ruchy až po obrázek. Každý záběr je popsán jednotlivě a má jiná specifika. Technický scénář je jedna z nejdůležitějších věcí, které jsou potřebné ke zdárnému natočení filmu. Není-li technický scénář správně vypracován, často dochází ke zmatkům, chybám ve skriptu a má další nedozírné následky, které se zpětně řeší velmi obtížně, proto je dobré jej vypracovat s dostatečnou pozorností. Obrázkový scénář musí obsahovat všechny informace, kterými se řídí celý natáčecí štáb. Musí být vypracovaný jak po stránce technické tak po stránce obsahové a výtvarné. Má-li obsahovat výroba filmu i následnou postprodukci, je technický scénář nezbytným pomocníkem. Aby se předcházelo nedorozuměním a chybám při natáčení (správně připravený greenscreen, hloubka ostrosti, barevná korekce atd., často proto spolupracují na technickém scénáři supervizoři vizuálních a speciálních efektů s režisérem již od počátku.

Peter_Pan_Storyboard_undatedZjednodušeně jde tedy o sadu rámečků s obrázky, které bohatě stačí v hrubých skicách či ve fotografiích. Tyto obrázky jsou doprovázeny doplňujícími informacemi pro kameramana a režiséra a samozřejmě animátora. Jednoduchost obrázků a přítomnost jen těch nejdůležitějších informací jako je velikost záběru, typ střihu či pohyb kamery tak pomáhá orientovat se v záběrech bez složitého listování technickým scénářem. Díky kreslení obrázkového scénáře si tak tvůrce uvědomí rozložení scény a zjistí díky tomu možnosti kamery či samotné scény.

Slapcomp

Hrubý rotoscoping s jednoduchými kompozicemi. Díky tomuto videu se režisér teprve rozhodne, jaké triky budou do filmu vsazeny a jakým způsobem. Kompozice má poměrně nízkou kvalitu, je to pouze za účelem kontroly. Ve videu režisér vidí, jak k sobě jednotlivé prvky pasují, poté následuje rozhodnutí tvůrců o dalším postupu

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.