A

Animace

je druh vytváření na první pohled pohybujících se objektů. Slovo animace je od slova „oživení“. Principem animace je na sebe navazující snímky, které dohromady vytváří dojem souvislého pohybu. Každý snímek sám o sobě je pouze statický, pohybem fotoaparátu jej všam můžeme rozpohybovat. Při svižném promítnutí všech za sebou jdoucích snímků  vzniká v lidském oku díky jeho setrvačnosti dojem opravdového pohybu. Čím více podrobnější animace (tzn. čím více fází za vteřinu – 12,25 apod.), tím více je pohyb pro lidské oko přirozenější.

hurdle2

Animatic

Je to první fáze přípravy filmu, kdy se obraz rozhýbe. Slouží k náhledu základně vytvořené animace celého filmu. Jsou to v podstatě za sebou poskládané obrázky ze storyboardu, kde je dodán například nájezd kamery či panorama.  Většinou se jedná o první výstup, který se předkládá klientovi nebo režisérovi daného filmu. Musí zde být už zahrnuta plná stopáž tak, aby mohla být první představa o působení celkového filmu a jednotlivých záběrů. Díky animatiku můžete tak pozorovat, jak reagují diváci.

Následuje schválení hotového animatiku – tzv. anim final.

Animátor

Jiří Trnka - tvůrce animovných filmu v ČecháchVytváříme-li animovaný film, reklamu či spot, animátor se stává jedním z nejdůležitějších členů týmu. Takový umělec musí být hned několik schopností a dovedností najednou. Bezesporu jedna z nejzásadnějších věcích je jeho výtvarná stránka, ale i ta technologická. Musí být schopen vypracovat kvalitní návrhy loutek a dekorací, komunikovat se všemy členy týmu, aby se dosáhlo nejlepšího výsledků už od počátku, držet se scénáře, umět jak s animačními programy tak i s  těmi sofistikovanějšími – grafickými.

Animace po 25 fázíchPráce animátora se především odvíjí od toho, jaký druh animovnaého filmu se vytváří. Jde-li o studentský film, pravděpodobně se ho bude týkat více bodů než pouhé návrhy a animace. Je-li součástí velkého týmu pro celovečerní animovaný film, jeho práce bude Animace, co je to animacemnohem více konkrétnější a bude mít uzší záběr. V zahraničních studiích se animátoři specializují na různé části, kterými se během přípravy a výroby animovaného filmu zabývají.

Dalším aspektem je technologické zaměření animátora. Připravuje-li Hayao Miyazaki Cestu do fantazie, bude potřebovat animátory, kteří se věnují kreslené animaci. Naopak Tim Burton při výrobě Mrtvé nevěsty bude hledat odborníky na loutkovou animaci.

Assets jsou tzv. elementy, jednotlivé prvky daného prostředí

 

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.