Storyboard – obrázkový scénář

Storyboard – obrázkový scénář a jeho historie:

O podobu storyboardu, s jakou se dnes setkáváme, se nezasloužil nikdo jiný než slavný Walt Disney ve 30. letech 20.století. Pvní obrázkový scénář vznikl roku 1933 pro krátký kreslený film Tři malá prasátka. Walt Disney vycházel z komiksů, jakožto příběhů v čase. Tak vytvořil storyboardy ke svým prvním filmům. Jeho geniální myšlenka se odrazila na kvalitě jeho filmů a brzy si storyboard získal pozornost i u tvůrců hraných filmů.

Peter_Pan_Storyboard_undated

Obrázkový scénář Jiřího Trnky k filmu Bajaja z roku 1950:

trnka

Forma

Zprvu Walt Disney preferoval technický scénář jako knihu, brzy ale přišel na lepší, praktičtější způsob, který vyhovoval celému tvůrcímu týmu. Modernější a lepší systém spočíval v zavěšování technického scénáře na rozměrné nástěnky v místnosti, která byla určěna k debatám nad jednotlivými záběry. Tomuto místu se říkalo Story Room – Místnost příběhů. Takto se definitivně oddělil způsob prezentování technického scénáře animovaných filmů od těch hraných.

Výtvarné zpracování

Nepatří-li režisér mezi výtvarně nadané, většinou spolupracuje s výtvarníkem, který jeho jednoduché vize překreslí do výtvarnější podoby. Děje se tak většinou ve chvíli, kdy je potřebné, aby storaboard měl již určitou úroveň (Alfred Hitchcock, Steven Spielberg).

Alfreda Hitchcock – The Birds 1963 a Steven Spielberg – Jurassic Park 1993

32_hitchcock_theredlist

 

DrawingBoardJurassicPark.ashx

 Definice

Obrázkový scénář, storyboard. Obrázkový scénář, neboli technický scénář obsahuje různé informace od velikosti záběru, popisu hry, dialogy, stopáž, zvuk, ruchy až po obrázek. Každý záběr je popsán jednotlivě a má jiná specifika. Technický scénář je jedna z nejdůležitějších věcí, které jsou potřebné ke zdárnému natočení filmu. Není-li technický scénář správně vypracován, často dochází ke zmatkům, chybám ve skriptu a má další nedozírné následky, které se zpětně řeší velmi obtížně, proto je dobré jej vypracovat s dostatečnou pozorností. Obrázkový scénář musí obsahovat všechny informace, kterými se řídí celý natáčecí štáb. Musí být vypracovaný jak po stránce technické tak po stránce obsahové a výtvarné. Má-li obsahovat výroba filmu i následnou postprodukci, je technický scénář nezbytným pomocníkem. Aby se předcházelo nedorozuměním a chybám při natáčení (správně připravený greenscreen, hloubka ostrosti, barevná korekce atd., často proto spolupracují na technickém scénáři supervizoři vizuálních a speciálních efektů s režisérem již od počátku.

Zjednodušeně jde tedy o sadu rámečků s obrázky, které bohatě stačí v hrubých skicách či ve fotografiích. Tyto obrázky jsou doprovázeny doplňujícími informacemi pro kameramana a režiséra a samozřejmě animátora. Jednoduchost obrázků a přítomnost jen těch nejdůležitějších informací jako je velikost záběru, typ střihu či pohyb kamery tak pomáhá orientovat se v záběrech bez složitého listování technickým scénářem. Díky kreslení obrázkového scénáře si tak tvůrce uvědomí rozložení scény a zjistí díky tomu možnosti kamery či samotné scény.

Podoby technického scénáře

technicky scenar

 

techh scenar

 

tech scenar

Technické údaje levé strany scénáře, pravá strana technického scénáře popis hry a do pole je místo pro obrázek dané scény. Je-li záběr náročný na zpracování, můžeme si náhled rozkreslit do více oken včetně půdorysu.

slozitejsi zaber

Jurassic Park 3 - 05

 

storyboards-from-popular-films-0

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.