Winsor McCay

Winsor McCay, tvůrce kreslených animovnaých filmů, např. Gertie the Dinosaus z roku 1914.Winsor McCay zprvu kreslil krátké komiksy do newyorského časopisu Herald. Stal se prvním kreslířem, který své příběhy a postavy z komiksů dostal i do podoby animované. Se svými nápaditými a vtipnými animacemi jezdil po celé Americe. Jeho prvotina, která spatřila animovaný svět, byl krátký komiks s názvem Malý Nemo z roku 1910, který odstartoval kariéru animátora. Zásadním se pro něj stal ale až rok 1914, kdy na svět přišla animovaná brontosauřice Gertie. (Gertie, the Dinosaur). V historii tak McCay vytvořil první animovanou postavu.

Gertie, the Dinosaur z roku 1914:

Svou kresbou a animací Winsor McCay vtáhl do pookénkového světa další perfektní kreslíře jako byl například Paul Terry či Max Fleischer. Ostatně jeho velkým obdivovatelem se stal i sám Emile Cohl. Mnohé fascinovalo propojení kreslené animace a živé herecké akce.

Dalším významným počinem Winsora McCaye se stal kreslený film Potopení Lusitanie v roce 1918:

Tento film byl velice náročný na výrobu, a to z důvodu, že se Winsor McCay rozhodl nakreslit všech 25 000 fází sám. Na snímku pracoval dva roky. Za svůj život tak stihl udělat 10 filmů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *