Udělej si vlastní flipbook!

hqdefaultDo češtiny jde tento název přeložit hodně ztuha, proto ani u nás této technologii neřekneme jinak než flipbook. Jde o jeden z nejstarších způsobů animace. Prvně se flipbook objevil roku 1868 a těšil se mnohem větší pozornosti veřejnosti než jeho předchůdci laterna magika (r.1603), thaumatrop (r.1824), phenakitoskop (r.1831) či zoetrop (r.1834).

flipJde o další technologii, která je ze všech asi ta nejlevnější na realizaci – zkrátka může ji zkusit vlastně každý. Nepotřebujete ani foťák – je zapotřebí několik papírů, které si složíte tak, aby vám vznikla malá knížka (nebo si jednoduše pořiďte malý blok formátu max. A6), která se vám vejde do dlaně.

Pak už stačí umět trochu kreslit a na každou pravou stránku nakreslete jednu fázi pohybu. Po dokončení kresby si zrychleným listováním prohlédněte pohyb, který jste vytvořili – to je flipbook animace!

TIP PRO ZAČÍNAJÍCÍ ZAČÁTEČNÍKY – pokud kreslit nechcete nebo se bojíte, zkuste si pro začátek jednoduchou poloplastickou flipbook animaci pomocí kancelářské děrovačky. Jde o stejný princip, jen bez kreslení.

flip-hole-1