Zajímá vás plastelínová animace? Zkuste strata cut techniku.

Hlavním nástrojem této neobvyklé techniky je plastelína nebo o něco méně tvárný vosk. Tato animace funguje na principu pookénkové animace a základem je dlouhý plastelínový válec alla roláda. Ta se skládá z mnoha vrstev v různých barvách. Předním krájením válce plátek po plátku dosáhneme zajímavých obrazců. Po každém ukrojeném kusu plastelínové rolády následuje nový snímek.

Animátor David Daniels názorně vysvětluje princip stratacut animace

Objev animační techniky strata cut

Mezi objevitele této techniky určitě patří Němec Oskar Fischinger a jeho kolega Walter Rutmann, kteří pracovali i s voskem. Ti s tou metodou animovali již ve 20. a 30. letech 20.století. První pokusy použití strata cutu můžeme vidět ve filmu Lotte Reiniger z roku 1926 – Princ Achmed (siluetová animace). Zde Walter Rutmann vytvořil krátké animované speciální efekty, které byly vytvořeny touto technikou. O desetiletí později přichází  znovuobjevitel ztracené techniky David Daniels. Píše se 1985 a vzniká struta cut film Buzz Box:

Výhodou této metody je recyklace odříznutých plátů. Ty můžeme v případě potřeby nebo podobné animace jednoduše opět spojit a pohyb opakovat. Tuto výhodu spousta technologií animace nemá (totální animace, animace na sklo, animace sypkých materiálů atd.).

Čtěte vydání Stop-Motion Magazine o strata cut zdarma

Nadchla vás tato netradiční technika? Máme pro vás skvělou zprávu. Stop-Motion Magazine vydal číslo o stratacut vy si jej můžete zcela bezplatně stáhnout přímo ZDE. Animační plastelíny zakoupíte na našem stánku v rámci Pražského filmového kufru nebo od 1.prosince na našem e-shopu.