10 tipů kam v létě za animací s dětmi (ale klidně i bez nich)

Kulturní dění po dlouhé pauze pomalu ožívá a možností, kam v létě vyrazit za animací také není málo. A návštěvu kina jsem brala jako poslední “nouzovku”. Udělala jsem průzkum a sestavila jsem 10 zajímavých tipů po celé České republice, kam můžete vyrazit za animovaným filmem v průběhu letních prázdnin s celou rodinou (ale i sami). A nakonec jsem přihodila tip na akci, kde děti pravděpodobně nepotkáte. 😉

Tipy na výlety za animací a filmem jsou různorodé. Vybírat můžete z klasických i interaktivních výstav, muzeí, tvořivých dílen nebo můžete zajít prostě do kina na jednu z animovaných novinek. Jedná se o čistě můj výběr, který není spjatý s žádnou placenou spoluprací.

PRAHA

  1. VÝSTAVA: Jiří Šalamoun / Kdo neviděl, neuvěří, to mně věřte

V Muzeu Kampa od 17. července do 30. září 2021 pořádá výstavu známého výtvarníka. Lidé si Jiřího Šalamouna (86) spojují převážně díky Maxipsu Fíkovi. V průběhu svého života ale spolupracoval na desítkách knih a filmů, kde působil především jako výtvarník. Právě mluvícímu psovi je na výstavě věnovaná největší pozornost, nicméně čekejte zevrubnou ukázku Šalamounovi celoživotní tvorby. Mezi Šalamounovu nejznámější tvorbu patří například Poslední Mohykán J.F. Coopera, Kronika Pickwickova klubu od Charlese Dickense, Hobit od J. J. R. Tolkiena, Pohřební písně od J. J. Ryby nebo Vraždy v ulici Morgue od E. A. Poea.

Odkaz na web: https://www.museumkampa.cz/vystava/bohm-3/

2. MUZEUM: NaFilm – Národní filmové muzeum

Další skvělou zastávkou na cestě za animací by mělo být určitě tohle jedinečné místo. Místo jsem několikrát sama navštívila a musím potvrdit, že pojetí jednotlivých expozic jsou velmi netradiční. Na vše si můžete sáhnout, vyzkoušet. Jednotlivá interaktivní stanoviště jsou pojatá zábavnou formou. Místo je vhodné pro děti i dospělé. Animace i klasický film se velmi doplňují, protože se vyvíjely postupně spolu.

Odkaz na web: https://nafilm.org/

3. MUZEUM: Muzeum Karla Zemana

Přímo pod Karlovým mostem můžete objevovat tvorbu všestranného filmaře, animátora a výtvarníka Karla Zemana. Interaktivní výstava už funguje řadu let, během kterých prošla drobnými úpravami. Kromě filmových ukázek, dekorací z animovaných i hraných trikových filmů najdete v muzeu i rekvizity. Elektronický průvodce Zemanovou tvorbou je přeložený do několika jazyků. Nově si výstavu mohou projít i nevidomí návštěvníci. V prostorách muzea jsou stanoviště, kde si můžete vyzkoušet jednotlivé filmové triky.

Odkaz na web: https://muzeumkarlazemana.cz/

4. VÝSTAVA: Pat a Mat…a je to! v zámku Ctěnice

Od 1. července do 3. ledna 2022 na vás ve ctěnickém zámku čeká seriálová dvojice nešikovných kutilů Pat a Mat. Režisérem seriálu a nyní i celovečerního filmu je Lubomír Beneš, který dlozuhodobě spolupracoval s výtvarníkem a karikaturistou Vladimírem Jiránkem. Už v roce 1976se odvysílal první díl Pata a Mata. Tehdy ještě pod názvem „Kuťáci”. Na výstavě se dozvíte vše o historii Pata a Mata, uvidíte originální dekorace a scény z natáčení a samozřejmě i animační loutky. Součástí expozice je také promítání celovečerního filmu Pat a Mat z roku 2016.

Odkaz na web: https://www.muzeumprahy.cz/vystavy-a-akce/2021-09-04-00-00-pat-a-mat-a-je-to

5. KINO/ NETFLIX: Má doporučení

  1. Raya a drak (kino): film, který má co nabídnout. Snímek navíc vznikal v době covidu, kdy nebylo možné pracovat ve studiích. Film proto částečně vznikal ve 400 domácnostech, vše tvůrci filmu zvládli “na dálku”. Producentem filmu je studio Disney a po velmi dlouhé době vznikl ojediněle nemuzikálový film.
  2. Rodina na baterky (Netflix): rychlý, vtipný, zběsilý film se zajímavou animací. Tématem filmu není nic objevného (důležitost rodiny, nebezpečí moderních technologií), ale svůj účel splní na 100% – pobaví, zahřeje.

A to je z mého doporučení všechno. Animovaných filmů v kině a na Netflixu jsou desítky. Téměř každý týden tu máme nové animované seriály a filmy. Nestíhám novinky ani vnímat, natož se na ně podívat. Mnoho z animáků bohužel ani nestojí za shlédnutí. Vybírejte proto prosím pro své děti to nejlepší. Občas mě z té křiklavé a nevkusné nabídky animáků bolí oči. :))

6. KRESLENÍ: Drink and Draw

A teď slibovaná akce bez dětí. Pravidelné kreslení pohybových aktů vždy od 19:00 v Prostoru39. Může přijít kdokoliv bez ohledu na úroveň kresby, začátečník, pokročilý. Kreslí se 3,5 hodiny.

Odkaz na web: https://goout.net/cs/drinkndraw/ezjrdle/

PÍSEK

7. HERNÍ PROSTOR: Pilařiště v písecké Sladovně inspirované Radkem Pilařem

Brát hodně malé děti na vznešené a kulturně nabité vzdělávací akce většinou nemá smysl. Všichni jsou z toho akorát unavení a otrávení. Já už tohle se svým synem dávno vzdala. Pilařiště je přesně pro nás. Žádné dlouhé odstavce, jen barvy, tvary, svět fantazie. Vy nasajete to, co potřebujete (sedíte a koukáte) a děti si hrají v krásném prostředí, které v nich probudí génia. Vlk se nají a koza zůstane celá. 🙂

Odkaz na web: https://www.sladovna.cz/vystavy/pilariste/

8. VÝSTAVA: Radek Pilař ve Sladovně

Ve Sladovně ještě chvíli zůstaneme. Mezi tím, co vaše děti visí v Pilařišti, vy si projděte zkutečnou výstavu jak má být. Expozice je věnovaná píseckému rodákovi Radku Pilařovi, ilustrátorovi, výtvarníkovi a filmovému tvůrci. Po stopách Rumcajze, Manky a Cipíska se můžete vydat i do Jičína, kde je stálá výstava, vhodná i pro nejmenší.

Odkaz na web: https://www.sladovna.cz/vystavy/radek-pilar/

ZLÍN

9. VÝSTAVA: Zlín, místo kde tvořili Hermína Týrlová a Karel Zeman

Kulturně vzdělávací centrum Filmový uzel Zlín nyní nabízí návštěvníkům tři patra plná animace, interaktivních stanovišť, historie a fantazie – Patro legend, Tvořivý chlívek a kinosál, kde probíhají projekce z workshopů nebo promítání studentských filmů UTB.

Odkaz na web: https://filmovyuzel.cz/

LIBEREC

10. VÝSTAVA: Loutkový film Myši patří do nebe v libereckém zámku

V rámci mezinárodního festivalu animovaného filmu Anifilm 2021 vznikla nádherná výstava animačních loutek a rozměrných natáčecích scén a dekorací. Expozice je k dispozici i po ukončení festivalu – najdete ji v libereckém zámku. Rozhodně doporučuji výstavu navštívit. Jedná se o nejambicióznější loutkový animovaný film, který u nás doposud vznikl. Premiéra v kinech proběhne v říjnu 2021 a výstava bude otevřena až do konce roku 2021.

Odkaz na web: https://www.anifilm.cz/cs/aktuality/mysi-patri-i-na-vystavu.html

Doufám, že vám můj výběr kulturních akcí spojených s animovaným filmem sedl a že některá místa navštívíte. Pokud jste si všimli, že jsem opomněla zmínit akci či událost, která by tu neměla chybět, napište mi na info@animuj.cz. 🙂

Karolína