Ázerbájdžánský festival se zaměří na českou animaci

Ázerbájdžánské město Baku se od 18. do 20. října 2019 bude těšit českým animovaným filmům. Druhý ročník festivalu Animafilm tak vzdá poctu české animované tvorbě.

O vizuální stránku festivalu se letos stará český ilustrátor a režisér animovaných filmů Filip Pošivač:
“Bylo pro mě velkým potěšením dělat ilustraci pro vizuál Animafilmu. Druhý ročník má být na téma české animace, a když jsem se rozhodoval, jaký motiv do Ázerbajdžánu vyšlu, zvítězili moji dávní favorité – Medvědi z Kolína.”

ANIMAFILM 2019

PŘIHLAŠUJTE SVÉ ANIMOVANÉ FILMY DO 31. 7. 2019

Na festival ANIMAFILM můžete svou tvorbu přihlásit i vy a to do konce července 2019 na tomto odkaze:https://filmfreeway.com/ANIMAFILM-Baku_International_Animation_Festival

Hlavním organizátorem je mladý nadšenec do filmové tvorby Rašíd Agamaliev, který si zamiloval českou školu animace. Roku 2017 zorganizoval první česko-ázerbájdžánskou výstavu animovaného filmu v centru Prahy. Nyní finalizují přípravy na již druhý ročník festivalu ANIMAFILM, který se bude opět konat v hlavním městě Ázerbajdžánu. Z pohledu dramaturgie se o program stará Miroslava Janičatová, která má bohaté zkušenosti s přípravami největšího českého festivalu Anifilm. Janičatová bude rovněž součástí mezinárodní poroty.

Tolik mnoho jsem se toho naučil od české filmové tvorby, proto bych chtěl letošní ANIMAFILM věnovat právě české animaci. – Rašíd
Agamaliev –

První ročník festival měl obrovský mezinárodní ohlas. Na Animafilm se přihlásilo kolem 500 filmů z 63 zemí světa a do soutěžní sekce bylo vybráno 20 filmů, mezi nimiž byla i česká tvorba. I díky tomu navštívilo festival několik českých umělců.

Ozvěny z prvního ročníku festivalu animace ANIMAFILM 2018

Diváci proto mohli spatřit film Kateřiny Karhánkové Plody mraků a První sníh Lenky Ivančíkové. Festival udržuje od začátku své existence přátelský vztah s Českou republikou a bude tomu tak letos.

Kdo nenavštíví Animafilm v Baku, má možnost vidět soutěžní filmy na pražských ozvěnách na jaře 2020. V březnu 2019 byl tak českým divákům promítnut vítězný snímek Late Afternoon Louise Bagnall, který byl posléze nominován na cenu Oscara za Nejlepší krátký animovaný film.