Český animovaný dokument aneb “anidok” ožívá a dobývá festivaly
Uběhlo přesně 100 let, kdy vznikl první animovaný dokument Potopení Lusitanie. Autorem byl kreslíř a animátor Winsor McCaye a od té doby vzniklo několik krásných a technologicky zdařilých dokumentů jako je Another Day of Life či Valčík s Bašírem. Žánr animovaného dokumentu (tzv. anidoku) si oblíbila i animátorka tvořící v České republice – Diana Cam Van Nguyen.
Její krátký dokumentární animovaný film Spolu sami zažil premiéru na filmovém festivalu v Rotterdamu (IFFR). Mladá autorka na sebe poprvé upozornila úspěšným animovaným filmem Malá, který budeme moci shlédnout v rámci festivalu Berlinale, kde bude soutěžit o nejlepší evropský dokument pro děti.
Anidok nabízí tvůrci spoustu možností a cest pro vyjádření myšlenky. Velmi často se děj filmu opírá o skutečnost, kterou ale mnohdy nejde hranou akcí realizovat a animací, která nás nelimituje, tak můžeme docílit daleko hlubšího zážitku.
Anidok je žánr, který dokáže přitahuje pozornost dospělých diváků a tak pomalu boří mýtus, že animovaný film je čistě dětská záležitost. Příkladem je již zmíněný Another Day of Life (česky Ještě den života) z roku 2018 nebo Chriss the Swiss (2018), který vypráví o bouřlivém období jugoslávské války:
Doposud nejúspěšnějším anidokem je stále Valčík s Bašírem (2008), který byl nominovaný na cenu Oscara. Tvůrce Ari Folman popisuje vlastní hrůzostrašné zážitky první libanonské války (1982). Důvody vytvořit takové filmy animovanou cestou jsou jasné: vyhrocená politická situace, náboženská přesvědčení a příliš velké riziko v takových podmínkách film natáčet hranou formou.
Ideální animační technikou pro takové účely se stal tzv. rotoscoping, který má velmi blízko k hranému filmu. Nejprve se celá akce natočí jako hraná akce se skutečnými herci a poté se vše překreslí a s dávnou jemné stylizace animuje. Ze stejných důvodů a stejnou technikou vznikl i film Teheránská tabu (2018), což byl ovšem hraný film, nikoliv dokument.

Zpátky do Čech. Jak už jsme v úvodu zmínili, zástupcem českého anidoku se u nás stala nadějná animátorka Diana Cam Van Nguyen, studentka pražské FAMU (rozhovor přineseme již brzy). Ve svém snímku Malá (2017) ukazuje svůj život a pocity Vietnamky vyrůstající na českém maloměstě. Film se promítal již na padesáti zahraničních festivalech po celém světě a sklidil řadu ocenění.
Diana Cam Van Nguyen Diana Cam Van Nguyen v dětství Ukázka z filmu Malá ( Diana Cam Van Nguyen)
Animátorka Diana Cam Van Nguyen pro svůj aktuální film zvolila stejný žánr. Anidok Spolu sami je pro autorku způsob jak se srovnat se svou minulostí a subjektivně vyjádřit svůj pohled na danou problematiku. Mladá režisérka se v novém snímku věnuje tématu ztráty milované osoby. Spolu sami již vyhrál cenu za nejlepší český experimentální dokumentární film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.
Žánr anidok zatím nemá v rámci filmových festivalů příliš velké zastání. Výjimku tvoří dvojice festivalů: IDFA Amsterdam a DOK Leipzig. Existuje také dokumentární animační workshop pro profesionály ANIDOX: LAB. Program seznamuje dokumentaristy a režiséry animovaných filmů, díky čemuž spojuje na první pohled dva odlišné světy.

Největší festival animovaného filmu je bezesporu třeboňský Anifilm. Letos v květnu nabídne nadšencům animace ve svém programu i animované dokumenty. Organizátoři chtějí nabídnout všechny stěžejní díla tohoto žánru a část programu bude věnována i historii českého animovaného dokumentu.