Český animovaný dokument aneb “anidok” ožívá a dobývá festivaly

Uběhlo přesně 100 let, kdy vznikl první animovaný dokument Potopení Lusitanie. Autorem byl kreslíř a animátor Winsor McCaye a od té doby vzniklo několik krásných a technologicky zdařilých dokumentů jako je Another Day of Life či Valčík s Bašírem. Žánr animovaného dokumentu (tzv. anidoku) si oblíbila i animátorka tvořící v České republice – Diana Cam Van Nguyen.

Její krátký dokumentární animovaný film Spolu sami zažil premiéru na filmovém festivalu v Rotterdamu (IFFR). Mladá autorka na sebe poprvé upozornila úspěšným animovaným filmem Malá, který budeme moci shlédnout v rámci festivalu Berlinale, kde bude soutěžit o nejlepší evropský dokument pro děti.

Anidok nabízí tvůrci spoustu možností a cest pro vyjádření myšlenky. Velmi často se děj filmu opírá o skutečnost, kterou ale mnohdy nejde hranou akcí realizovat a animací, která nás nelimituje, tak můžeme docílit daleko hlubšího zážitku.

Trailer anidoku Another Day of Life

Anidok je žánr, který dokáže přitahuje pozornost dospělých diváků a tak pomalu boří mýtus, že animovaný film je čistě dětská záležitost. Příkladem je již zmíněný Another Day of Life (česky Ještě den života) z roku 2018 nebo Chriss the Swiss (2018), který vypráví o bouřlivém období jugoslávské války:

Chriss the Swiss (2018)

Doposud nejúspěšnějším anidokem je stále Valčík s Bašírem (2008), který byl nominovaný na cenu Oscara. Tvůrce Ari Folman popisuje vlastní hrůzostrašné zážitky první libanonské války (1982). Důvody vytvořit takové filmy animovanou cestou jsou jasné: vyhrocená politická situace, náboženská přesvědčení a příliš velké riziko v takových podmínkách film natáčet hranou formou.

Ideální animační technikou pro takové účely se stal tzv. rotoscoping, který má velmi blízko k hranému filmu. Nejprve se celá akce natočí jako hraná akce se skutečnými herci a poté se vše překreslí a s dávnou jemné stylizace animuje. Ze stejných důvodů a stejnou technikou vznikl i film Teheránská tabu (2018), což byl ovšem hraný film, nikoliv dokument.

Teheránská tabu (2018)

Zpátky do Čech. Jak už jsme v úvodu zmínili, zástupcem českého anidoku se u nás stala nadějná animátorka Diana Cam Van Nguyen, studentka pražské FAMU (rozhovor přineseme již brzy). Ve svém snímku Malá (2017) ukazuje svůj život a pocity Vietnamky vyrůstající na českém maloměstě. Film se promítal již na padesáti zahraničních festivalech po celém světě a sklidil řadu ocenění.

Animátorka Diana Cam Van Nguyen pro svůj aktuální film zvolila stejný žánr. Anidok Spolu sami je pro autorku způsob jak se srovnat se svou minulostí a subjektivně vyjádřit svůj pohled na danou problematiku. Mladá režisérka se v novém snímku věnuje tématu ztráty milované osoby. Spolu sami již vyhrál cenu za nejlepší český experimentální dokumentární film na Mezinárodním festivalu dokumentárních filmů Ji.hlava.

Spolu sami (Diana Cam Van Nguyen)

Žánr anidok zatím nemá v rámci filmových festivalů příliš velké zastání. Výjimku tvoří dvojice festivalů: IDFA Amsterdam a DOK Leipzig. Existuje také dokumentární animační workshop pro profesionály ANIDOX: LAB. Program seznamuje dokumentaristy a režiséry animovaných filmů, díky čemuž spojuje na první pohled dva odlišné světy.

Anifilm 2019 nabídne ve svém programu prostor i anidoku

Největší festival animovaného filmu je bezesporu třeboňský Anifilm. Letos v květnu nabídne nadšencům animace ve svém programu i animované dokumenty. Organizátoři chtějí nabídnout všechny stěžejní díla tohoto žánru a část programu bude věnována i historii českého animovaného dokumentu.