Animace plastelíny

Tato animační technika má velmi blízko ke klasické loutkové animaci, ale jak nám sám název animace napovídá, hlavním poznávacím znamením je právě plastelína. Možná právě animace plastelíny bude to pravé pro váš film. Jak ale začít? Máme po vás hned několik rad!

Co je animace plastelíny?

Pod tímto pojmem si můžeme představit téměř vše, co je vyrobeno z plastelíny. Pro začátek si ale udáme několik známých filmů, které vznikly touto stop-motion technikou. Nejznámnějším příkladem budou animované filmy s Wallace a Gromitem, které vznikly ve studiu Aardman (Anglie, Bristol). Oproti klasické loutkové animaci, při níž loutky vyrábíme z rozličných materiálů jako je silikon, polyuretanová hmota, latex, plsť, dřevo atd., použili tvůrci Wallace, Gromita a dalších postav především speciální plastelínu, která je určena pro profesionální animaci.

Jaký typ plastelíny koupit?

Zvolíte-li animaci plastelíny, nemusíte ihned investovat do drahých animačních hmot. Jestliže jste úplný začátečník, vyzkoušejte si vlastnosti plastelíny na klasické modelíně, kterou koupíte v každém papírnictví či větším supermarketu. Nemusíte zatím pracovat ani s animační kostrou. Berte ale modelínu s rezervou. Není určena pro náročné animace či vysoké teploty a nemá ani dobré modelovací vlastnosti – poslouží vám pouze jako test než si koupíte kvalitnější materiál pro svou první plastelínou animaci.

Speciální netvrdnoucí, poddajnou animační hmotu, která je vyrobena na bázi oleje, můžete pořídit snadno u nás na animátorském e-shopu. Její ceny jsou běžně o trošku vyšší než již zmíněná modelína. Investice se ale také odrazí na kvalitě animace. Nabízíme anglickou značkou NewPlast, ale existují i jiné značky jako španělská JOVI nebo Van Aken z Jižní Karolíny. Studio Aardman, které přivedlo na svět nejen Wallace a Gromita, ale např. i Ovečku Shaun, Piráti! a mnoho dalšího, využívalo do nedávna obou těchto plastelín (NewPlast a Van Aken). Dnes však vytvořili svou vlastní plastelínu “Aardmix”.  Výrobce NewPlast nabízí 26 různých barev. Konkurent Van Aken jich nabízí celkem 17. Jednotlivé barvy můžete mezi sebou kombinovat a míchat, takže se nemusíte bát, že nezískáte žádoucí odstín.

Kromě měkké animační plastelíny budete potřebovat i tvrdé modelovací hlíny. Tyto součásti budou nedílnou součástí plastelínové loutky. Při návrzích loutek si proto musíte dobře rozmyslet, které části budou animovatelné a které ne. Díky tomu můžete šetřit s drahou animační plastelínou. Dalším praktickým důvodem je i snazší animace, kdy se můžete těchto částí dotknout aniž byste s nimi pohli či je jakkoliv pozměnili. Následující modelovací hmoty vám dobře poslouží i jako skvělý materiál na výrobu drobných detailů dekorací a rekvizit.

První nepostradatelná součást vaší plastelínové výbavy byl měla být klasická polymerová hmota jako je FIMO nebo Cernit, která vytvrdne po vypálení v troubě (110°/20-30 minut). Obě hmoty mají přibližně stejné vlastnosti, Cernit je po vypálení o něco tvrdší a může lehce změnit odstín. Tento materiál je ideální pro detailní práci.

Skvělým pomocníkem při výrobě miniatur a podobných detailů do scény je také dvousložková epoxidová plastelína. Na vzduchu vytvrdne do pěti minut a v případě hrbolků a nerovností ji lze ještě smirkovým papírem vyhladit. To však platí pro všechny tvrdé hmoty, o kterých se zde budeme bavit. Epoxidovou plastelínu lze snadno nabarvit akrylovými barvami, které bezvadně kryjí.

Posloužit vám může také keramická hlína, která je po vypálení extrémně tvrdá. Hrnčířskou hlínu volte například v případě, že potřebujete modelovat větší části. Její nevýhodou je horší zpracování detailů.

Pravděpodobně vhodnější a jednodušší bude keramická samo tvrdnoucí hmota, kterou zakoupíte ve výtvarných potřebách či větším supermarketu. K dispozici nemusíte mít ani troubu či pec. Hlínu stačí nechat pár hodin na vzduchu a můžete ji vyhladit či nabarvit dle potřeb. Pokud tuto hmotu chcete použít jako součást animační loutky, doporučujeme zvolit lehčenou keramickou samo tvrdnoucí hlínu.

Každá z uvedených možností je vhodná na jiný druh práce. Pokud jste se ale rozhodli pro animaci plastelíny, brzy ale sami přijdete na to, která hmota vám na určité části loutky/dekorace vyhovuje nejvíce.

Výroba plastelínové loutky a animace

Plastelínová loutka je na první pohled téměř totožná s klasickou animační loutkou. Základem je drátěná nebo kloubová kostra, bez níž by nebylo možné loutku animovat. Drátěná kostřička je na výrobu o mnoho jednodušší než kloubová. Pro začátek ale postačí. Kloubová kostra je pro animaci mnohem jednodušší a výsledky jsou poté mnohem preciznější. Díky kloubové kostře si animátor může dovolit animovat 24fps/s. Drátěná kostra však takto drobnou animaci většinou nezvládne a tak nám musí stačit 12 fází za sekundu.

Plastelínová loutka v sobě může mít již zmíněný tvrdí základ (keramická hmota, polymerová hmota, modurit, ale i balsa, lipové dřevo, tvrdý plast atd.). Díky této tvrdší části pro nás bude proces animace mnohem snazší. Oči se dají udělat mnoha způsoby, záleží však na vašem výtvarném podání. Častá volba při animaci plastelíny bývá po vzoru Wallace a Gromita či Ovečky Shaun klasický bílý korálek, který nabarvíte a nalakujete. Dírka uvnitř vám pak dobře poslouží při animaci očí. Pokud chcete vytvořit jiný odstín než máte k dispozici, postačí vám bohatě klasický mlýnek na maso.

Životnost plastelínových loutek

V celovečerních animovaných filmech, které vznikají touto technikou, jsou hlavní postavy vyrobeny hned v několika kusech. Důvode je jednoduchý. Tyto loutky jsou hodně namáhané a tak se plastelína stálým pohybem opotřebovává a časem i lehce okorá. Také jednotlivé části loutek se vyrábějí hned několikrát. Při každé nové fázi se s figurkou hýbe a pokaždé se musí plastelína vyhladit navlhčenými prsty.

Tvůrci plastelínové animace

Mezi známé tvůrce patří  nedávno zesnulý Will Vinton, který dává přednost realističtějšímu zpracování animace plastelíny. Oproti tomu forma Jana Švankmajera je o dost odlišnější (např.Tma, světlo, tma). Abstraktnější podání animace plastelíny můžeme také vidět u Václava Mergla (Homunkulus).

Na první pohled rozpoznatelný styl má i Nick Park se svými Creature Comforts, které se drží od roku 1989 do dnes. Ještě více známým dílem Nicka Park je právě série filmů s Wallacem a Gromitem. Mezi významné umělce patří i Australan Adam Elliot a jeho Harvie Krumpet.

7 komentářů: „Animace plastelíny

 • 25. dubna 2019 (17:50)
  Permalink

  Dobrý den je to super ale nevím na co mám natáčet když nemám studio

 • 19. prosince 2017 (19:20)
  Permalink

  Dobrý den,
  našli jsem pro Vás kroužky animace v kině Scala v Brně: http://www.kinoscala.cz/cz/cyklus/studio-scala-249
  Když bysme ještě něco našli, budeme aktualizovat řehled pro školu animace v Brně.
  Soukromého lektora bych řešila přes studenty vysoké školy, kde se vyučuje animace.
  S pozdravem
  Karolína Čížková

 • 18. prosince 2017 (10:02)
  Permalink

  Dobrý den, dcera – 10let by ráda animovala. Zatím zkouší lego, foťák, hezky kreslí, navštěvuje výtvarný kroužek. Ráda bych ji přihlásila do kurzu animace, ale v Brně jsem nic nenašla. Navštívila se školou kurz animace v kině Art, ale to je momentálně v rekonstrukci. Ráda bych ji umožnila i soukromého lektora.
  Děkuji za radu.
  Buriánková

 • 7. prosince 2017 (13:43)
  Permalink

  Dobrý den, paní Kocourková,

  e-shop spustíme ještě před Vánoci a budeme jen postupně zaplňovat různým zbožím pro výtvarníky a animátory. Můžete se těšit na české knihy a DVD o animaci. Nebo i flipbooky (prázdné i dokreslovací). Budeme také nabízet první kalendář pro animátory na světě. Víte to teď vlastně jako první. 🙂

  Plaselínu New Plast budeme řešit po novém roce, nicméně učitě na našem e-shopu bude.

  Zdraví

  Karolína Čížková

 • 7. prosince 2017 (11:25)
  Permalink

  Dobrý den paní Čížková,
  děkuji za rychlou reakci. E-shop je výborný nápad. Bude spuštěn ještě před Vánoci nebo až v novém roce?
  Děkuji ještě jednou.

  Kocourová

 • 6. prosince 2017 (13:46)
  Permalink

  Dobrý den, paní Kocourková,
  jsme velmi rádi, že má Váš syn zájem o animaci! Animační hmota je skvělá věc a jsem ráda, že poukazujete na hmotu pro animaci, nikoli na modelínu. Ta má pro animaci špatné vlastnosti. Plastelínu NewPlast budeme mít na našem právě vznikajícím e-shopu. Na českém trhu je nedostupná, budete ji pak moci koupit u nás na Animuj. Stejně tak animační kostra, ty budeme nabízet také, v různých cenových kategoriích, takže si jistě vyberete. 🙂

  Děkuji

  Karolína Čížková
  Animuj.cz

 • 4. prosince 2017 (14:06)
  Permalink

  Dobrý den, předem děkuji za zajímavé informace v článku. Syn velmi rád (a dobře) kreslí a maluje, nyní projevil zájem i o animaci – k Vánocům si přeje animační hmotu. Poučena z článku 🙂 🙂 bych mu ráda koupila zn. NewPlast, ale vygooglila jsem dostupnost pouze v zahraničních e-shopech. V ČR se takováto hmota opravdu nedá sehnat? Pokud ano, velmi ocením a budu vděčná za tipy.
  Napadlo mě, pořídit mu i animační kostru. Prodávají se nějaké základní?
  Předem děkuji za případnou rychlou reakci.

  Pěkný den

  Mili K.

Komentáře nejsou povoleny.