Flipbook

Flibook je nejstarší animační technika, která nás nepřestává bavit ani v dnešní digitální době. Její kouzlo spočívá v jednoduchosti a v dostupnosti. Flipbook si může udělat téměř každý. Stačí volné odpoledne a trpělivost. Díky moderním technologiím můžeme kresbu střídat i s digitální animací či fotkami, které stačí vytisknout a sešít v mini knížku.

Na našem e-shopu pro animátory nabízíme flipbooky různých druhů: čistě bílé, s obálkou nebo i vybarovací s přáním. 

This slideshow requires JavaScript.

 

HISTORIE

Tento způsob animace má za sebou velmi dlouhou historii a jedná se o jeden z nejstarších druhů animace. Lidé dřív tuto techniku nenazývali flipbook, ale drawing a moving picture book neboli pohybující se kreslená knížka. První historická zmínka o flipbooku se objevila již roku 1868 a těšila se mnohem větší oblibě než jeho předchůdci jako byla laterna magika (1603), thaumatrop (1824), phenakitoskop (1831) či zoetrop (1834). Díky její jednoduchosti, velikosti a finanční dostupnosti se stala oblíbenou zábavou pro širokou veřejnost.

JAK NA FLIPBOOK

Papír, tužka a ?

Pokud chcete zkusit flipbook, jediné, co potřebujete, je tužka, svazek malých papírků, děrovačka (nebo sešívačka atp.) a dávka trpělivosti. Aby vás kreslení/animování bavilo, zvolte si téma či věc, kterou byste chtěli vidět v pohybu. Při volbě papíru pro váš flipbook hleďte také na jeho tloušťku. Pokud bude příliš tlustý a neprůhledný, neuvidíte na předchozí animační fáze a zpětná kontrola vaší kresby bude celkově složitější.

Při řezání malého formátu papíru pro flipbook si připravte o něco více těchto papírků. Myslete na to, že se vám kresba nemusí povést a po vytrhnutí několika takových chybných kreseb by vám mohl chybět závěr vašeho flipbooku.

Téma

Na internetu můžete vidět nejrůznější krátké flipbook příběhy, které často nemají ani zápletku. Skrz flipbook mnozí lidé chtějí druhým něco sdělit ať už jde o vyznání lásky či žádost o ruku. Existují ale i flipbook s bojovou tématikou nebo vznikají za účelem hudebního klipu. Výběr tématu je jen na vás. Kouzlo animace tkví v nekonečných možnostech.

Když začínáte s jakoukoliv animací, musíte v sobě mít tzv. vnitřní motor, díky němuž vám vše půjde lépe od ruky. Pro začátek si zvolte motiv, který je vám blízký a baví vás ho sledovat nebo kreslit (pohyb oči, letící ptáci, srdíčka, padající listí, sníh, běh, jednoduchý tanec…).

Stylizace

Pokud už máte v hlavě představu o tom, co přenesete na papír, nakreslete si nejprve na obyčejný papír vedle návrh postavy, zvířete či věci, kterou budete animovat. Je důležité, abyste postavu lehce stylizovali. Myslete na to, že onu postavu či zvíře budete kreslit na každý papír znova a znova. Třeba 100krát. Odstraňte nepotřebné detaily a zanechte klíčové prvky a tvary, které charakterizují vašeho flipbookovského hrdinu.

Animační plán

I jednoduchá a krátká animace jako je flipbook potřebuje animační plán. Díky němu si uvědomíte, jaký pohyb budete kreslit. Z jakého bodu začne a kde animace skončí. Díky animačnímu plánu zjistíte, že můžete stylizovat i samotnou animaci, kde musíte “setrvat” (kreslit více podobných fází za sebou) a kde můžete zrychlit (méně animačních fází, rychlejší pohyb ve vašem flipbooku).

Jeden ze způsobů plánování animace je načrtnout si první a poslední animační fázi vašeho flipbook příběhu. Určete si potom klíčové fáze, které jsou něco jako záchytné body. Odpočítejte si i počet jednotlivých fází. Takový plán si rozvrhněte opět na obyčejném papíře mimo připravovaný flipbook. Díky dostatečné přípravě bude vaše práce daleko preciznější a odvedete celkově lepší práci, ikdyž nejste rozený kreslíř.

Animování flipbooku

A je to tady. Už máte vše připravené a není cesty zpět. V případě flipbooku to ale neplatí. My začneme právě od konce. Proč? Důvod je jednoduchý. Zpětná kontrola vašich předchozích kreseb s tou současnou, se kterou se tak trochu trápíte. Díky lehce průhlednému papíru, který jste na začátku zvolili, teď můžete jednoduše korigovat vývoj animační fáze, na které právě pracujete. Kdybyste kreslili od začátku, jak nám logické myšlení zlomyslně napovídá, nemohli bysme tuto berličku využít. Proto kreslíme odzadu, proto animační plán. 🙂

Pokud nakreslíte i přesto celou fázi špatně, nic se neděje. Jesliže jste si připravili třeba o deset papírků více, můžete si dovolit chybovat a jednoduše ho vytrhněte. Pokud máte již flipbook svázaný, záleží na druhu vazby, kterou jste zvolili. Pokud máte jednotlivé papírky položené na stole vedle sebe, problém s vytrhávání z flipbooku se vás netýká. Avšak vše má svá úskalí. Zpětná kontrola je pro vás složitější – musíte si vždy vše složit do balíčku a až pak uvidíte, kde se stala/nestala chyba.

This slideshow requires JavaScript.

Ideálním řešením je tato úchytka, která vás nijak nezavazuje ohledně počtu papírků a skvěle vám pomůže při zpětné kontrole jednotlivých fází. Po dokončení animování můžete flipbook svázat jakýmkoliv typem vazby.

Nezapomeňte na to, že musíte kreslit klíčový děj a postavy blíže k pravému rohu. Když animaci umístíte příliš doleva, nemusí se potom při prohlížení hotového flipbooku správně zobrazovat – bude schovaná. Vždy dejte kresbě prostor několik centimetrů od vazby.

Barvení flipbooku

Jakmile dokončíte celou animaci a flipbook svážete (příklady viz níže), můžete se pustit také do barvení. Ideální varianta je klasická pastelka, která neprosákne jako fixa, tempery či akvarely. Po dokončení kresby si zrychleným listováním prohlédněte pohyb, který jste vytvořili – máte váš první flipbook!

 

Tip pro začátečníky, kteří nekreslí

Pokud kreslit nechcete nebo se bojíte, zkuste si pro začátek jednoduchou reliéfní flipbook animaci pomocí kancelářské děrovačky. Jde o stejný princip, jen bez kreslení. A že flipbook nemusí být vůbec nudná záležitost zjistíte v následujících videích:

 

 

 

2 komentáře: „Flipbook

 • 30. ledna 2021 (14:08)
  Permalink

  hustý
  hustý

 • 25. ledna 2019 (08:58)
  Permalink

  Hustý

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.