Plošková animace

n62b5cf9ffca3de3e0bdaeeb6faPlošková animace (neboli papírková, aglicky limited animation) je časově i finančně úspornější než kreslená animace. Plošková animace využívá pro animaci plochých postaviček, rekvizit i pozadí, které se vystřihnou do požadovaného tvaru z papíru, pohlednic, látky nebo z fotografií. Tento druh animace se dá samozřejmě vytvářet i počítačovou animací. Zůstaneme-li u tradičního postupu, všechny podklady, které chceme animovat, se položí na rovnou podložku (většinou na animační sklo, ale není to podmínkou), nad níž se připevní digitální fotoaparát. Postavičky rozpohybuje animátor – každou fázi okno po okně. Patří mezi rychlejší způsoby animování. Vytváříme-li ploškovou neboli papírkovou animaci tradiční způsobe, jedná se o stop-motion animace nebo pookénkovou animaci. Aby byla animace postav přesná, používá se i zde speciální program na stop-motion animaci Dragonframe či Stopmotion Pro.

makingSouthPark02Postavičky se skládají z jednotlivých částí, s nimiž animátor pohybuje (hlava, tělo, ruce, nohy). V současnosti celá řada ploškově animovaných filmů vzniká v počítači pomocí různých animačních softwarů jako je například Adobe After Effects. Za zmínku stojí především seriál South Park, díky němuž tato technika získala na popularitě.

Úplně první informace o ploškovém, potažmo o celém animovaném filmu u nás, nalezneme již v roce 1920 v Praze, kdy se architekt hraného filmu Bohuslav Šula rozhodl rozanimovat Karafiátovy Broučky. Snímek se vytvářel v kopuli České banky na rohu Václavského náměstí a Vodičkovy ulice. Velmi tomu napomohla produkční společnost Praga film, která souhlasila s podporou našeho prvního animovného filmu. Tento krátký animovaný film bohužel nemohl být dokončen ze dvou závažných důvodů. Bohuslav Šula onemocněl oční chorobou, která byla způsobena světly při animování a také nedostatečné finance společnosti Pragafilm, proto můžeme vyhledat pouhé útržky tohoto prvního animovaného filmu u nás.

Mezi velké tvůrce ploškové animace u nás patří neodmyslytelně Karel Zeman.

čarodějův učeň karel zeman, plošková neboli papírková animace
Čarodějův učeň – film Karla Zemana z roku 1977
plošková neboli papírková animace Karla zemana, pohádka o honzíkovi a mařence z roku 1980
Pohádka o Honzíkovi a Mařence z roku 1980

Dalším oblíbeným tvůrce ploškové animace byl bezesporu i Zdeněk Smetana a jeho Rákosníček.

02

Vynikajícím autorem ploškové animace byl i Jiří Brdečka, který je známý především díky filmu Do lesíčka na čekou z roku 1966.

Do lesíčka na čekou z roku 1966 od Jiřího Brdečky

2 komentáře: „Plošková animace

 • 26. listopadu 2018 (13:24)
  Permalink

  Pěkný den, mám dotaz – vadilo by Vám, kdybych ve své seminární práci použila pár z Vašich fotek a obrázků? Samozřejmě vše ozdrojuji 🙂
  Díky

 • 26. listopadu 2018 (13:23)
  Permalink

  Pěkný den, mám dotaz – vadilo by Vám, kdybych ve své seminární práci použila pár z Vašich fotek a obrázků? Samozřejmě vše ozdrojuji 🙂
  Díky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.