Sand animation

Tato animační technika se zabývá animací sypkých materiálů. Anglický název sand animation ale může být zavádějící, jelikož již dávno neplatí, že animujeme pouze písek. Mezi oblíbené materiály patří například zrnka kávy, lentilky, mouka, cukr, sůl či jiné kuchyňské koření.

Animace sypkých materiálů je stop-motion technika (pookénková animace), kterou velmi často doprovází další stop-motion technika jako například object animation nebo pixilace. Díky této kombinaci můžete ve svém filmu vytvořit mnohem zajímavější situace.

animace sypkých materiálů

Animovat se dá ale prakticky cokoli sypkého – můžete animovat rýži, čaj, namletou kávu, hlínu, ale i kamínky (pokud jde již o velké kameny, jedná se o object animation neboli animaci objektů). Vždy ale záleží jen a jen na Vaší fantazii. Animovat můžete nakonec i obyčejné korálky, fazole, čočku nebo další drobné materiály.

Pokud se nerozhodnete animovat pravé perly, je výroba takové animace finančně nenáročná a můžete se do ní pustit prakticky ihned.

animace sypkých materálů - sand animation

Existují ale tvůrci, kteří si animaci sypkých materiálů zvolili jako techniku pro výrobu hudebního videoklipu nebo rovnou celého filmu. Videoklip zpěvačky Kiny Grannis In Your Arms je nádherným úkazem spojení dvou animačních technik. Skupina animátorů z USA v čele s režisérem Gregem Jardinem propojila animaci želé fazolí s pixilací zpěvačky. Celý klip vznikal na vícero plánech nad sebou, díky nimž bylo možné oba druhy animace co nejefektivněji zkombinovat.

Video získalo ocenění jako nejlepší animovaný videoklip v rámci MVPA roku 2012. Tříminutová animace obsahuje přes čtvrt milionu jellybeans a to v mnoha barevných odstínech variantách. Příprava a poté i samotná animace trvala téměř dva roky a pomáhalo třicet trpělivých lidí. Veškerá snaha ale stála za to. Hned pod  hotovým videoklipem uvidíte, jak se náročný klip vyráběl:

 

 

Historie

Caroline Leaf August 12, 1946 USANesmíme ale zapomenout na průkopníky této techniky, caroline-leaf-sand-animation1jelikož bez nich by nebylo současných profesionálů s fazolemi. Důležitou osobnosti v oblasti sand animation je bezesporu Kanaďanka Caroline Leaf, jejíž animované filmy obletěly svět. Připomeňme si alespoň ty nejzásadnější snímky, které umělkyně vytvořila. Nejprve ale vřele doporučujeme toto video, kde Caroline Leaf popisuje a vysvětluje způsob své tvorby. V krátkém videu nahlédneme do animačního ateliéru, kde všechny následující animace z písku a dalších materiálů vznikaly:

A její tvorba:

 

Co Hoedeman - animace sypkých materiálů. Tvůrce, který získal cenu za nejlepší krátký animovaný film se snímkem The Sand Castle, Hrad z písku (1977)Dalším tvůrcem ve světě animace sypkých materiálů je bezkonkurenční Co Hoedeman z Amsterdamu, který dokonce získal roku 1977 na  padesátém ročníku Academy Awards cenu za nejlepší krátký animovaný film. A tady ho máte – Hrad z písku (The Sand Castle):

 

 

 

Nesmíme zapomenout zmínit animace Ishu Patela,  který se svými  filmy získával ocenění po celém světě. Ačkoliv Ishu Patel pochází z Indie, většinu svho života zasvětil práci v Kanadě, kde dvacet pět let působil v National Film Board of Canada jako producent  televizních animovaných spotů. Dlouhá léta ve věnoval také výuce. Níže se podívejte na malou ochutnávku z jeho tvorby.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.