Loving Vincent

Do kin přichází unikátní polský animovaný celovečerní film o záhadné smrti slavného umělce Vincenta van Gogha "Loving Vincent". Jak probíhala výroba? Čtěte!Rozhodli jsme se, že se více rozepíšeme o tom, jak film vznikal celovečerní animovaný film od polských tvůrců Loving Vincent. Při psaní nám došlo, jak moc velká dřina to Do kin přichází unikátní polský animovaný celovečerní film o záhadné smrti slavného umělce Vincenta van Gogha "Loving Vincent". Jak probíhala výroba? Čtěte!vlastně je! Čtěte dál:

 

Ať už jde o naprosto šílenou technologii animace, kterou polští tvůrci zvolili, či o námět, kterým se stal život geniálního nizozemského umělce Vincenta van Gogha – respektive závěr jeho krátkého života, který za nevyjasněných okolností skončil nečekanou smrtí v pouhých 37 letech.

Byla to sebevražda? Nebo to byla jen nehoda?

Právě tímto se tvůrci celovečerního animovaného filmu zaobírali.K odkrytí tajemství kolem jeho nevyjasněného úmrtí jim pomohlo 800 dopisů. Ty napsal sám umělec svémuloving-vincent-film-will-animate-van-gogh-designboom-06 bratrovi, se kterým měl velmi dobré vztahy. Dalším vodítkem pro porozumění malíři byla jeho díla, kterých bylo kolem 2000 kusů. Tvůrci si pro film však vybrali jen 120 maleb, jejichž rozanimovanou verzi brzy spatříme i v našich kinech ještě tento rok. 

Jak animace probíhá?

Van-Gogh-Loving-VIncent-animated-oil-painting-movie-breaktrough-7-1Jen samotná představa je dost děsivá. Natož pak být animátorem. Spousta lidí ale tuhle profesi miluje a díky tomu máme tolik krásných animáků! Snímek Loving Vincent je první celovečerní animovaný film, který byl vytvořen touto speciální technikou – animace olejovými barvami a rotoscoping. A vy se teď asi ptáte, co je na tomto faktu až tak dechberoucího.

Tyto techniky přeci pro své animace použilo mnoho autorů. Jistě, jenže teď si představte, že film bude mít 80 minut. Jedna sekunda filmu se skládá z 12 ručně malovaných obrazů. Tudíž celý film bude přibližně obsahovat krásných 56.000 snímků (framů). Mnohým by z toho upřímně hráblo po pár dnech.

Do kin přichází unikátní polský animovaný celovečerní film o záhadné smrti slavného umělce Vincenta van Gogha "Loving Vincent". Jak probíhala výroba? Čtěte!Tihle neuvěřitelně pilní a vytrvalí malíři/animátoři z Gdaňska však více jak dva roky pracují na něčem, nad čím brzy hasne celý svět. Kromě toho, že se animátoři museli zhostit velmi náročného úkolu vytvořit téměř totožné duplikáty umělcových maleb a napodobit jeho originální styl malby, museli také veškeré scény, které ve filmu uvidíme, natočit nejprve s živými herci.

Natočený materiál posléze použili jako podklad pod samotné animace. Vytvořili si proto speciálně upravený animační stůl, který mělo k dispocici všech 70 animátorů. Tato technologie nebyla ještě nikdy použita, studio ji proto nazvalo PAWS neboli “Painted Animation Work Stations“. V Do kin přichází unikátní polský animovaný celovečerní film o záhadné smrti slavného umělce Vincenta van Gogha "Loving Vincent". Jak probíhala výroba? Čtěte!praxi to znamená, že animátoři místo skla, na které se při animaci obyčejně olejové barvy nanáší, použili malířské plátno. Tím mimojiné tvůrci docílí důvěryhodnějšího dojmu.

Pro animaci se olejové barvy preferují především z důvodu jejich dlouhé schnutí, což animátorům umožňuje neustále zasahování do malby aniž by museli obraz malovat znovu. Vždy jej jen nepatrně “posunou” v předem naplánovém pohybu, který vidí před sebou na hrané verzi záběru. Jakmile dokončí tuto lehkou úpravu, nasnímají fázi pomocí fotoaparátu (jde o jednu ze stop-motion technologie – pookénková animace), který je propojen s počítačem. V tomto případě animátoři zvolili stop-motion software Dragonframe. Jeho zkušební verzi můžete zdarma využít ZDE.

Do kin přichází unikátní polský animovaný celovečerní film o záhadné smrti slavného umělce Vincenta van Gogha "Loving Vincent". Jak probíhala výroba? Čtěte!Celý film je tak vlastně složen “pouze”  z animovaných obrazů. Denně jeden animátor  zvládne v průměru vytvořit 6 fází, tedy půl sekundy filmu. Pokud jsou tedy naše počty správné, dohromady vytvoří skupina 70 animátorů 35 sekund filmu denně. Uf. V následujícím videu můžete vidět, jak celá animace vlastně probíhá a spoustu dalších zajímavých záběru z výroby filmu:

Pro mnohé z nás může být styl animace stejně skličující jako pouhý pohled na některé z van Goghových maleb. A to byl jeden z cílů polských tvůrců. Ostatně posuďte z této ukázky sami:

V tomto traileru můžete vidět další ukázky animací:

Odkaz na film na IMDb ZDE.