Emile Cohl

Emile Cohl je další zásadní tvůrce v historii animovaného filmu. Tento Američan položil základy kreslené animace.

Emile CohlTu posléze přenesl i do Francie. V té době se kreslené animaci zprvu neřeklo jinak než “americký pohyb”. Neotálel a začal s výrobou  vlastního kresleného seriálu. Hlavní postavou byl tzv. Fantoche.

 

 

Fantochova noční můra z roku 1908:

I přesto, že byl Emile Cohl jednička mezi kreslíři, musel své postavy zestylizovat a co nejvíce zjednodušit, jelikož si vše animoval sám. Brzy každý poznal jeho tvorbu, jelikož si velice oblíbil animaci bílé linie na černém pozadí. Jedním z důvodů, proč je tento tvůrce tak důležitý, že jako první vytvořil v animovaném filmu psychologii postav, která se začala objevovat později až ve 30.letech a to ve studiu Walta Disneye. V roce 1909 se pokusil i o loutkový film s názvem Malý Faust. Počet snímků, které natočil, se pohybují (stejně jako u Méliése) kolem sta. Oba tyto tvůrce zastavila první světová válka, kdy šlo umění a zábavný průmysl stranou.

Fantasmagoria, rok 1908, první animovaný film na světě.Emile Cohl se ale především zapsal do historie jako tvůrce prvního animovaného filmu na světě (když nepočítáme úplné počátky, ještě než byl bratry Lumiéry vynalezel kinematograf, tak vznikl roku 1892 tzv. Reynaudův praxinoskop, který umožňoval projekci kreseb přímo na filmový pás). Ještě téhož roku (1908) Emile Cohl přivedl na svět revoluční Fantasmagorii, která se skládala ze 700 kreseb a měla délku 2 minuty. Film vznikl již ve Francii.

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.