Garik Seko

Garik Seko pochází překvapivě ze vzdálené Gruzie, svou animační dráhu ale započal nenápadně v Čimelicích, kde studoval průmyslovou školu. Ovšem brzy se vše posunulo směr Praha, konkrétně na FAMU, kde byl roku 1956 přijat na katedru režie. V této škole dlouho nevydržel a rozhodl se vyzkoušet si praxi přímo u Jiřího Trnky, kterému byl asistentem. Jiřímu Trnkovi pomáhal při tvorbě celovečerního loutkového animovaného filmu Sen noci svatojánské – jeden z nejlepšíh filmů Jiřího Trnky:

Ovšem zpět k Garikovi. Hned na to měl možnost pracovat jako asistent ve zlínském filmovém studiu (tehdy v Gottwaldově) po boku té doby velmi úspěšné tvůrkyně animovaných filmů Hermíny Týrlové, která měla též slabost pro animaci objektů. Filmy Hermíny Týrlové zanechaly na pozdější tvorby Garika Seka hluboký otisk. Ve Zlíně se zdržel po celých 15 let. Poté se však vrátil opět do Studia Jiřího Trnky, do Prahy.

Studio Jiřího Trnky- tvorba animovaných filmůkámen a život garik seko animace objektů film 1964

 

 

 

 

 

 

Sekův první autorský film se stala Zvědavá myška, kterou dokončil roku 1964. Bohužel jsme nedohledali žádné záznamy tohoto filmu. O rok později ale vytvořil film s názvem Kámen a život.

Technologické zařazení Garika Seka je velmi obtížné, jelikož si pro své filmy vybíral často různé způsoby animace. Od papírkové animace, kterou si vyzkoušel hned při své prvním film Zvědavá myška či v 80.letech film Bruncvík a lev, přes loutkovou animaci, kterou si využil v mnoha svých filmech jako byl Proč Měsíc nemá šaty, Kost či Staroměstský orloj, Vajíčko a kamarádi či Mozart v Praze.

Zaujala ho ale také animace objektů kterou zkusil hned jako první v již zmíněném filmu Kámen a život. Tato technologie mu byla velice blízká a velké množství filmů je vytvořeno právě tímto způsobem. Jeden film však nad ostatními vyniká a to film Ex Libris z roku 1982.

film-3712-biookoV pozdějších letech se také zajímal o kombinovaný film, ve kterém si vyzkoušel práci s herci a s různými materiály. Rok před svým úmrtím si stihl vyzkoušet i kombinaci loutky a papírkové animace ve filmu Tisíc a jedna noc. Garik Seko zemřel v Praze roku 1994.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.