Phil Tippett

phil_tippett_a_pVýznamný tvůrce a odborník v oblasti zvláštních efektů. Získal mnohá ocenění za stop motion animaci a speciální efekty v hraných filmech včetně tak prestižních ocenění, jako je Oskar nebo Emmy.

 

   Začínal s modelováním a stop-motion animací, ale posléze se nejvíce proslavil svými stop-motion a go-motion triky ve filmech Star Wars I – III, Dragonslayer, Robocop I a II , Willow a dalších.

 

Pracoval jako všestranný výtvarník, sochař, creature designér a samozřejmě animátor. První velké projekty měl na starosti jako zaměstnanec trikového studia George Lucase ILM. Od začátku osmdesátých let pracoval především s technologií go-motion, u jejíhož zrodu stál a podílel se na jejím vývoji.

This slideshow requires JavaScript.

Později, v roce 1984, od ILM odešel a založil vlastní společnost Tippett Studio.

 

Začátkem devadesátých let měl vytvořit animace dinosaurů pro Spielbergův film Jurský park.

This slideshow requires JavaScript.

I když vznikly kamerové testy s jeho loutkami, první testy CGI 3D animace přesvědčily Stevena Spielberga, aby nahradil původně zamýšlenou technologii go-motion počítačovou animací. I přes to byl Tippet angažován pro práci na tomto filmu a jeho animátorské zkušenosti nakonec ocenili všichni účastníci projektu. Pro animátory Tippett Studia byly dokonce vytvořeny speciální konstrukce podobné stop-motion armaturám. Ty byly napojeny na počítač a nazvány DID (Dinosaur /nebo Direct/Input Device). Díky nim mohli Tippett a jeho animátoři vytvářet počítačové animace způsobem, na něž byli zvyklí z klasické stop-motion.

 

   Od té doby Tippett studio přešlo na digitální technologie a spolupracovalo na výrobě zvláštních efektů ve filmech Dragonheart, Starship troopers, the Spiderwick chronicles, Twilight Saga a dalších.

TSE_web02

 

   Phil Tippett je významnou osobou nejen pro své nevšední dovednosti, ale také jako jeden z mála se dokázal udržet na trhu současně s rozvojem digitálních technologií. Jeho jméno je známe také díky propojení digitální 3D výroby, produkce a postprodukce se staršími klasickými metodami a postupy.

 

   Zůstal však věrný i klasické stop motion animaci. Před nedávnou dobou dokončil experimentální animovaný film Mad God, temnou, ale nádhernou fantaskně hororovou apokalyptickou vizi.

This slideshow requires JavaScript.

V současné době se pracuje na její druhé části. Zajímavostí je, že na tomto projektu se podílí spousta animátorů z celého světa výhradně zdarma a ve svém volném čase. I tak je produkce velmi nákladná. Naštěstí vypomohla poměrné mladá forma financování, crowdfunding. Oba díly byly spolufinancovány za pomoci kampaní na Kickstarteru.

Autor článku: Borek

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.