Ray Harryhausen

Ray Harryhausen je bezesporu jedním z nejznámějších trikových umělců v oboru stop-motion a její kombinace s živou akcí ve hraných filmech.

animuj.cz ray harryhausen, animátor, inovátor, umělec Již v raném mládí propadl kouzlu pookénkové animace, která se stala jeho životním údělem i naplněním. Jeho práce inspirovala (a dodnes inspiruje) množství následovníků, ať už těch, kteří zůstali u klasické stop-motion animace, nebo těch, kteří dali přednost moderním digitálním technologiím.

Raymond Harryhausen se narodil 29. června 1920 v hlavním městě filmového světa Ameriky – v Los Angeles. Co by kamenem dohodil od prvních hollywoodských ateliérů, vyrůstal malý Raymond stejně jako jeho vrstevníci a prožíval všední život většiny dětí nižší střední třídy.

To se ale změnilo v roce 1933, kdy viděl slavný film King Kong. Loutky Willise O´Briana jej natolik nadchly, že celou cestu domů nedokázal mluvit o ničem jiném.

king kong z roku 1933 inspiroval raye k vlastní tvorbě

Další léta dospívání pak věnoval objevování techniky stop-motion animace a experimentům s loutkami, které si sám vyráběl, z počátku s pomocí vlastního otce. Časem se dostal k práci na animovaných filmech, ale skutečný zlom v jeho životě nastal v roce 1946, kdy si jej jako asistenta pro svůj nový projekt vybral samotný Willis O´Brian, slavný otec King Konga. Film Mighty Joe Young, v němž Harryhausen vytvořil většinu animací obrovského opičáka, překonal technickou dokonalostí a kvalitou stop-motion svého slavnějšího předchůdce a navždy předznamenal cestu, po níž se Rayův život měl ubírat v příštích desetiletích.

This slideshow requires JavaScript.

 Harryhausen se pustil do práce a v následujících pětatřiceti letech spolupracoval na mnoha filmech, většinou fantastického žánru. Vylepšil metodu snímání loutek tak, že mohly být v přímé interakci s herci (jak v popředí scény, tak v pozadí) a nazval ji Dynamation (později Dynarama). Jeho nádherné loutky a na svou dobou výjimečné animace dodaly kouzlo např. těmto filmům:

This slideshow requires JavaScript.

Posledním hraným filmem, pro nějž vytvářel stop-motion animace a téměř všechny speciální efekty s miniaturami, byl Souboj Titánů (1981).

clashtitans-00363

Tento krásný snímek byl však labutí písní nejen Harryhausenovy práce pro filmové produkce, ale také pro stop-motion animaci. Téhož roku jí totiž povstal mocný protivník, který po ní přinejmenším ve velkých filmových produkcích převzal příslovečné žezlo – animace go-motion (s níž se setkáme v připravované minisérii článků).

I když byl Souboj Titánů posledním jeho filmem, Harryhausen nepřestával pracovat. Až do své smrti 7.května 2013 aktivně pokračoval v naplnění odkazu, na němž pracoval po celý svůj profesní život. Maloval, pořádal přednášky a workshopy, podílel se radami a konzultacemi na projektech mladých talentovaných animátorů a předával své zkušenosti a dovednosti novým generacím umělců v oboru stop-motion.

ray-harryhausen-2

Ray Harryhausen. Výjimečný umělec, animátor, trikový odborník a inovátor.

Muž, který svými filmy inspiroval legendární tvůrce – Stevena Spielberga, George Lucase, Jamese Camerona, Petera Jacksona, Tima Burtona a nespočet dalších.

Muž, který má zástupy následovníků a fanoušků, pro něž zůstane slavný umělec už navždy „Strýčkem Rayem“. Muž, který se stal legendou ještě za svého života.

Rest in peace, Uncle Ray!

Ray Harryhausen Myths And Legends Exhibition

Postava Raye Harryhausena je pro animaci v hraných filmech natolik zásadní, že se s ní setkáme v obšírnější připravované sérii článků mapující jeho kariéru. Budeme svědky jeho začátků v oboru, připomeneme si jeho nejslavnější filmy, prozkoumáme jeho postupy i animátorské techniky a mrkneme na zoubek metodě Dynamation. Vyrazíme spolu za fascinujícím dobrodružstvím po stopách muže, který svůj osud upsal fantazii a imaginaci animace na filmovém plátně.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.