Winsor McCay

Winsor McCay, tvůrce kreslených animovnaých filmů, např. Gertie the Dinosaus z roku 1914.Winsor McCay zprvu kreslil krátké komiksy do newyorského časopisu Herald. Stal se prvním kreslířem, který své příběhy a postavy z komiksů dostal i do podoby animované. Se svými nápaditými a vtipnými animacemi jezdil po celé Americe. Jeho prvotina, která spatřila animovaný svět, byl krátký komiks s názvem Malý Nemo z roku 1910, který odstartoval kariéru animátora. Zásadním se pro něj stal ale až rok 1914, kdy na svět přišla animovaná brontosauřice Gertie. (Gertie, the Dinosaur). V historii tak McCay vytvořil první animovanou postavu.

Gertie, the Dinosaur z roku 1914:

Svou kresbou a animací Winsor McCay vtáhl do pookénkového světa další perfektní kreslíře jako byl například Paul Terry či Max Fleischer. Ostatně jeho velkým obdivovatelem se stal i sám Emile Cohl. Mnohé fascinovalo propojení kreslené animace a živé herecké akce.

Dalším významným počinem Winsora McCaye se stal kreslený film Potopení Lusitanie v roce 1918:

Tento film byl velice náročný na výrobu, a to z důvodu, že se Winsor McCay rozhodl nakreslit všech 25 000 fází sám. Na snímku pracoval dva roky. Za svůj život tak stihl udělat 10 filmů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.