Ženy v animaci: BOŽENA MOŽÍŠOVÁ: od Prag-Filmu přes Bratry v triku a vlastní večerníček

O Boženě, zvané Bobině, jsem se dočetla poprvé v knize Minimum z historie české animace od Edgara Dutky, který se o této animátorce, scenáristce a režisérce zmiňuje jen velmi okrajově. Protože mě baví objevovat zapomenuté autory, pátrala jsem dál. Božena Možíšová byla u zrodu české animace a zůstala aktivní tvůrkyní až do 70. letech 20.století.

Zvažovala jsem, jestli medailonek vůbec zveřejnit. Nepodařilo se mi najít žádnou fotografii, na které by se Božena Možíšová ukázala. Pro Google téměř neexistuje. Národní filmový archiv mi snad pomůže. Její podobizna není ale natolik zásadní, důležité je to, co po sobě zanechala. Autorka zvaná Bobina se narodila v roce 1920 v Praze. V té době v Československu animovaný film neexistoval. První pokusy v podobě kreslených titulků a triků měly přijít až o několik let později.

Božena Možíšová se ve svých 24 letech podílela jako fázařka na výrobě filmu Svatba na korálovém moři. Snímek vznikl během druhé světové války v pražském AFITu – prvním studiu animovaného filmu. Studio spadalo pod německý Prag-Film a režie se ujal, třetí říší ověřený, Horst von Möllendorff. Na snímku spolupracovala celá řada mladých tvůrců a později známých a úspěšných animátorů a režisérů (Václav Bedřich, Jiří Brdečka, Jaroslav Doubrava, Eduard Hofman, Josef Kluge, Stanislav Látal, Břetislav Pojar, Vojen Masník a Jaroslav Možíš (později manžel Boženy Možíšové, rozené Kosařové). Celý film k vidění na kanálu NFA tady. Všimněte si, že styl, kterým je film kreslený, silně připomíná počáteční tvorbu studia Walta Disneye. To proto, že studio AFIT bylo pod vedením nacistického Prag-Filmu. Oblíbeným filmem Adolfa Hitlera byla disneyovská Sněhurka a sedm trpaslíků (1937), proto zaměstnancům vedení Prag-Filmu zprostředkovalo novější film Walta Disneye Bambi (1942) a čeští tvůrci měli za úkol napodobit kresbu i styl animace a převést do tvorby Prag-Filmu.

Po roce od premiéry tohoto filmu ale skončila druhá světová válka a s ní zanikl i Prag-Film. Zaměstnanci AFITu se ale během let strávených ve studiu naučili animovat, kreslit a pracovat s kamerou a napsat dobrý příběh pro animovaný film. Proto po válce tito lidé studio Bratři v triku. Božena Možíšová se podílela jako tzv. vázačka hned na prvním kresleném filmu tohoto studia – Zasadil dědek řepu (1945). Je logické, že disney styl, který se naučili během války, nejde odbourat hned. Rukopis Jiřího Trnky je ale nezaměnitelný.

Božena Možíšová spolupracovala na desítkách animovaných filmů a seriálů jako animátorka. Dlouhodobě se podílela na filmech tvůrců, které znala z AFITu. Spolupracovala s Jiřím Trnkou, Eduardem Hofmanem, Stanislavem Látalem nebo Václavem Bedřichem a Zdeňkem Milerem. Podílela se například na Stvoření světa, Hrnečku, vař!, Psí pohádka či na seriálu O krtkovi. Postupně se díly obrovskému množství projektů, na kterých se podílela, vypracovala mezi nejlepší české animátory. Až po třiceti letech praxe (v roce 1967) se rozhodla ujmout role režisérky a natáčet vlastní animované filmy a seriály.

„Neměla jsem zpočátku dost potřebné sebedůvěry, začínala jsem jako režisérka poměrně pozdě, i když jsem si byla vědoma, že dlouholeté zkušenosti z animace a fázování jsou výborným předpokladem. A někde docela v hloubi mě nahlodávala pochybnost, že žena v tvůrčí oblasti má přece jenom ztíženější postavení,“

Božena Možíšová

Jejím tvůrčím debutem se stal krátký film Přírodopis v cylindru. Za film získala v zahraničí mnohá ocenění. Předlohou pro film byl text Miloše Macourka, další kreslené pohádky si ale už psala sama (NehoupatMedicínaMalý blesk, O kocourku Mňoukovi Mokrá pohádka, O Dorotce).

Desetidílný Večerníček O Dorotce patří mezi její nejpovedenější a divácky neoblíbenější tvorbu. Snahou seriálu byl výchovný obsah. Božena Možíšová ve své tvorbě celoživotně podporovala dětskou fantazii, jejich smysl pro humor a hravého ducha. Dožila se krásného věku 84 let.

Zdroje:

Filmový přehled https://www.filmovyprehled.cz/cs/person/21346/bozena-mozisova

25 fps: O dorotce http://25fps.cz/2007/o-dorotce/

Film a doba: Kreslené filmy Boženy Možíšové

Edgar Dutka: Scenáristika animovaného filmu a minimum z dějin české animace