Animátor a grafik Bohumil Sodoma: o práci z domova, tvorbě a každodenní divočině

Otázky pro Bohumila Sodomu se nám vymýšlely snadno, protože se s tímhle vyškovským animátorem, grafikem a otcem v jednom dobře známe. Začalo to spoluprací na našem Animátorském kalendáři 2018 a od té doby už jsme zůstali v kontaktu. Potkali jsme se na Anifilmu v Třeboni, my tam měli obchod pro animátory a Bohumil se podílel na workshopu “Udělej si hru“.

Nejspíš musíš jako animátor/freelancer a otec zároveň dávat přednost komerční tvorbě před tou vlastní. Jak to jde vůbec zvládnout? 🙂

Zapeklitá otázka na začátek. Je to divočina :). Každá komerční zakázka pro mě musí být výzvou, která mi něco přinese: dobré peníze, zaváže nové klienty, zvětší grafické portfolio, nebo se na ní něčemu novému přiučím. To mě naplňuje + pokud mohu být kreativní, tak je to výhra. A s tím časem je to právě naopak. Při druhém dítěti jsem zjistil, že čím méně času mám, tím ho musím efektivněji využít ;). Najít si čas na vlastní projekty chce jistou dávku sobeckosti, kterou bezesporu oplývám.

A na jakém projektu v současnosti pracuješ?

Momentálně se nacházím ve věku (32 let), kdy by měl člověk začít předávat své moudro a zkušenosti a vůbec to nejlepší z něho dál. Možná je to i proto, že teď vychovám své děti a zároveň se na nich obrovsky učím. Připravuji tedy seriál, který zatím nemá specifikovanou formu, sžil jsem se ale s jeho obsahem. Rád bych motivoval lidi, kteří nejsou v životě šťastni a možná ani spokojeni. Rád bych je podpořil v tom, aby měli naplněný život. V zásadě jde o to položit si ty správné otázky a hledat odpovědi, které vyvolají Aha moment. Nejsme zde pro to, abychom na jiných parazitovali, ale otevírali jejich skryté potenciály.

Studoval jsi někdy animaci na škole nebo jsi samouk?

Animace byla můj koníček. Vše začalo tím, že jsem chtěl být herní vývojář. Moje animace byla vždy orientována herně. Vlastně mě animátorem nikdo netituloval, takže bylo pro mě těžké se zosobnit do této role v komerčním světě. Brácha Milan Sodoma mi jednou řekl: „Fake it, until make it!“ A toho se držím dodnes. Takže ne, nestudoval jsem animaci. Přednášel jsem ale o animaci na Vysoké škole v Plzni, a tím jsem si to v zásadě vykompenzoval ;).

Které knihy, weby nebo tutoriály bys doporučil lidem, kteří se také zajímají o počítačovou animaci?

Tutoriály jsou určitě skvělé, řeší aktuální problém tvůrce. Já nikdy neměl trpělivost na četbu knih, doma se mi na ně práší. Doporučuji učit se praxí. Učím se jen to, co aktuálně pro zakázku potřebuji a už to nezapomenu. Sám rád lektoruji animaci a s Animuj.cz pořádáme kurzy, je to zábava.

V jakých programech pracuješ nejčastěji a proč?

Adobe Animate je moje srdcovka. Používám ho jak na kresbu, tak animaci. Vytvářím v něm animace do her, reklamní spoty, animatiky (co je to animatik?), výukové materiály. Postprodukci dělám nejraději v After Efectech. Adobe Cloud mě sice stojí 1.600 Kč měsíčně, ale stojí rozhodně za to!

Vezmeš někdy do ruky taky tužku a papír?

Rád beru do ruky centropenku a papír ;). Kresbu je třeba neustále trénovat, ruka má taky svou paměť.

Které animované filmy jsi nedávno viděl a co si o nich myslíš?

Cesta do fantazie, Pejsek a kočička, Pat a Mat, Ledové království, Wall-E, Auta, Letadla….
Dívám se s dcerou a jedu toho hodně. Nemám rád přehnanou akci a násilí, mám rád jednoduché, ale silné příběhy, které diváka i po páté chytnou za srdce.

Přemýšlel jsi někdy o práci v zahraničí?

Pracuji od začátku home-office a je to skvělé! Tu volnost co mám, to je pro mě definicí svobody. Až děti trochu odrostou, rád bych jel pracovat do zahraničí a rád bych byl součástí velkého korporátu ;). I když z něj všichni utíkají.

Jak vypadá Tvůj rutinní pracovní den?

dopoledne: rodinné povinnosti, nákupy, zajištění obědu

odpoledne: práce, péče o domácnost, rodinné povinnosti, večeře, práce

Co bys vzkázal sobě samotnému za pět let? 🙂

Věřím, že žiješ šťastně a děláš, co tě naplňuje! Doufám, že rodina je zajištěna na 2 generace dopředu.

Děkuji za odpovědi!

Děkuji za možnost se podělit. Ať se Animuj daří! Děkuji čtenářům.

This slideshow requires JavaScript.

Showreel 2018 Bohumila Sodomy:

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.