Puppetoons

puppetoons - loutky s vyměnovatelnými hlavami, loutková animace či clay animaceStručně řečeno jde o loutku s vyměňovatelnými hlavami. Rozhodne-li se tvůrce loutkového animovaného filmu dodat postavám na realitě, může se právě vydat cestou zvanou puppetoons. Jde o rozfázování výrazu loutky, kdy každá mimika v obličeji má svou fázi. Každá loutka má tedy hned několik různých fází hlaviček, které se při pohybu vyměňují. Loutka je tak obohacena o grimasy a celý výraz nabírá na zajímavosti a reálnosti.

Prvním člověkem, který kdy vytvořil pro svůj film vyměnitelné hlavičky byl původem maďarský režisér Gerge Pal (původně Gyorgy Pál Marczicsak), který v důsledku nepokojí v Maďarsku za války začal tvořit u nás. Tento tvůrce mimojiné inspiroval Irenu a Karla Dodalovi, posléze se však přestěhoval do Holywoodu, kde na všechny svou novinkou velmi zapůsobil.

George Pal (Tulips Shall Grow1942, The Little Broadcast r.1943)

 

Nick Park ve filmu Slepičí úlet použil stejnou technologii, podvedl ale George Pala s tím, že je to jejich vynález, jelikož použili oddělitelné zobáky a pusy.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.