Nenápadní, neviditelní. Lidé, bez kterých se animace neobejde.

U jakéhokoliv typu filmu se točí velké množství lidí. Když se o výrobu filmu budeme zajímat o trošku víc, zjistíme, že na výrobě filmu se podílí profese, které ani neznáme. Nenapadne nás, že by ti lidé byli vůbec potřeba. Zkuste někdy zůstat v kině po skončení filmu a mrkněte na titulky. Budete se divit, jaké specializace a profese jsou nedílnou součástí výroby animovaného filmu.

A protože mě samotnou láká prozkoumat další zajímavé profese, které se podílejí na výrobě animovaného filmu, rozhodla jsem se napsat úvodní článek k seriálu, který jsem pojmenovala Neviditelní. Jako první neviditelná profese animovaného filmu mě automaticky napadá animátor. O animátorech se říká, že to jsou herci s tužkou. Já bych řekla, že animátor je víc než jen herec. Všechny pohyby, grimasy, emoce, které musí animovaná postava zpodobnit, musí animátor postavě předat. Musí znát přesnou cestu pohybu.

Animátor 21. století musí ovládat řadu softwarů a orientovat se v celé výrobě. Mnozí lidé mají o animátorech hodně zkreslenou představu. Je pravda, že hodně animátorů vypadá často velmi podivínsky a působí krapet mimo. To je jen domněnka a první dojem. Takový člověk má nejen ohromnou představivost a fantazii, ale je také technicky zdatný. Jeho úkolem je pracovat se scénářem a podle rozepsaných tabulek a je třeba, aby se držel časového harmonogramu. Pokud takový animátor pracuje na velkém projektu, je potřeba, aby byl schopný kooperovat a správně komunikovat s dalšími členy výrobního týmu. Úplně asociální tedy být nemůže.

Tento úvodní díl nebude je o animátorech. To je jen velmi obecná profese. Chtěla bych jít v dalších dílech víc do hloubky a rozebrat další specializace, které se pod slovem animátor skrývají. Sama jsem zvědavá, co všechno objevím. Možná zjistím, že moje dosavadní znalosti o animaci byly hodně osekané. Seriál Neviditelní mi ale všechno osvětlí. Osvětlím to možná nejen sobě, ale i tobě. Průzkum budu brát hlavně z pohledu větších animovaných projektů ať už půjde o televizní seriály nebo celovečerní filmy.

Nahlédnu také pod ruce dalším neviditelným profesím jako jsou výtvarníci, scénáristé, kameramani, střihači, muzikanti, zvukaři, výrobci rekvizit, koster, trikařům, ale i režisérům nebo produkčním a producentům. Ten seznam by byl dlouhý a určitě narazím na profese, které ani dnes neznám. Neviditelní budou i konkrétní, skuteční lidé, které vám budu v průběhu seriálu představovat.

A kdy ze sebe tedy vymáčknu první díl? Začínáme v pondělí 2. srpna v 7:00 a jako první se zaměřím na výtvarníky animovaného filmu. Další díly pak budou vycházet 1x za 14 dní, vždy v pondělí. Seriál můžete sledovat (ve zkrácené verzi) na mém Instagramu @animujofficial nebo Facebooku kde navíc sdílím zábavné hlášky a citáty pro animátory.

Mějte se hezky a děkuji za přízeň 🙂

Karolína