Kreslená animace

Krteček - kreslená animace, režisér zdeněk millerv anglickém jazyce tzv. cartoon, hand-drawn animation či animated drawing.

Jeden z nejstarších a donedávna nerozšířenějších druhů animace vůbec. Vytváříme-li kreslenou animaci klasickým způsobem, kreslí animátor obrázky či fáze buď na papír nebo na průhlednou fólii (ultrafán), ty si připevňuje na tzv. prosvětlovací stůl, jehož součástí je průsvitné sklo a lampa, která svítí pod ním a tím prosvítí jednotlivé papíry, takže má animátor přehled o nakreslených fázích. Většina animátorů-kreslířů si nejprve nakreslí hlavní fáze, kde zachytí nejdůležitější momenty pohybu a pak mezi ně dokresluje jednotlivé mezifáze. Doufáme, že nebudeme nikomu příliš křivdit, když budeme tvrdit, že dnes tvůrci kreslených animovaných filmů využívají spíše digitální technologie. K vytvoření kreslené animace se často využívá například program Adobe Flash Professional, avšak existuje mnoho jiných programů.

Jkreslená animace, making of, klasická technologie animaceedná-li se ale o celovečerní kreslený animovaný film, nekreslí vše jen jeden člověk, ale na výrobu fází a barvení je potřeba velká skupina fázařů a výtvarníků, kteří celé dny animují. Mezi slavné tvůrce kreslených filmů patří například japonský umělec Hajao Mijazaki nebo Walt Disney.  Tyto ikony však ve své největší slávě nebyli animátory, nýbrž celý projekt zastřešovali režií či přímo produkovali. Oba však začínali jako my všichni, co jsme kdy začínali s animací – s obyčejnou tužkou a papírem.

Trailer oskarového filmu Cesta do fantazie z roku 2001:

Dvoudílný dokument o výrobě filmu Cesta do fantazie:

O výrobě Miyazakiho Princezny Mononoke z roku 1997:

Mezi české tvůrce kreslených animovaných filmů patří například Zdeněk Smetana nebo Zdeněk Miler, který vytvořil postavičku oblíbeného Krtečka.

Konec krychle z roku 1979 od Zdeňka Smetany:

Nesmíme opomenout velmi nesmrtelného Asterixe a Obelixe.  Za oblíbenými kreslenými díly stojí režizéři René Goscinny a Albert Uderzo.

Asterix a Kleopatra z roku1968:

 12 úkolů pro Asterixe z roku 1976:

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.