Pixilace

V anglickém jazyce jednoduše pixilation. Pixilace je druh animace, která se řadí mezi tzv. stop-motion neboli pookénkové animace (fame by frame – fázi po fázi). Je to druh animace, kdy animujete živou bytost. Objektem animace se pohybuje velmi pomalu. Každý drobný pohyb jednoduše nasnímá fotoaparát. Při výběru herce – objektu animace, je důležité pečlivě vybírat. Základem je je jeho trpělivost a ochota, bez té film úspěšně nelze dokončit 🙂

jenna_greenscreenDalší rada. Jestliže začínáte s pixilací či s animací obecně, vybírejte si tak, aby snímaný člověk neměl dlouhé – rozpůštěné vlasy (pokud ovšem živost vlasů není vaším záměrem). Jestliže jste si i přesto vybrali dlouhovlasého člověka, dejte si pozor, aby se tento prvek nestal rušivou částí obrazu. Dále je důležité myslet dopředu vzhledem k možné obrazové postprodukci. Chystáte-li se dotyčného člověka posléze klíčovat, je důležité myslet na správné nasvícení barevného pozadí, na jeho odrazy v dalších předmětech či přímo na onom člověku. Velkou pozornost v tomto případě věnujte právě vlasům, které vám mohou velice stížit při klíčování práci.

Pixilace má ale i výhody. Stala se mezi studenty velmi oblíbenou technologií animace nejen z hlediska rychlejšího a jednoduššího animování. Nemusíte vyrábět loutky a můžete se teoreticky velmi snadnou cestou vyhnout kresbě či malbě.

Pixilation-AnimationJak už jsme psali, jde o poměrně rychlou animaci, která se dá sfounkout během pár dní. Ale pozor. Pokud si pixilaci vybíráte z těchto důvodů, nebude výsledek nic moc a můžete ho přesunout rovnou do koše nebo s pixilací radši vůbec nezačínejte. Pixilace také není pro každého. Jak všichni moc dobře ví, animátor nepatří mezi nejspolečenštější typy lidí a animace s lidskou bytostí pro něj nemusí být nejlepší volbou. Animátor musí s herci (potažmo loutkami) komunikovat, musí koordinovat jejich pohyb slovy nikoli způsobem, že s člověkem bude po malých kouskách pohybovat sám a dělat, že jsou to “jenom loutky, které občas promluví lidskou řečí”. V tomto ohledu se tak může tato pixilace stát tou nejtěžší animací vůbec.

Rada zní: pixilaci si vyberte jenom tehdy, pokud ji chcete udělat tak, abyste se za ni nemuseli stydět a víte, že zvládnete v případě animace člověka komunikaci s herci. Našli jsme pro vás ale několik aniamcí, které dopadly naopak dobře a je dobré se u nich inspirovat k vlastní tvorbě.

Celé ke shlédnutí ZDE.

Pixilace ale není žádná novinka. Už dříve, ještě když neexistovaly na stop-motion animaci profesionální programy, si tuto technologii oblíbili námi dobře známí tvůrci.

Jan Švankmajer
(profil tohoto tvůrce naleznete na našich stránkách ZDE)

Jídlo z roku 1992

Přežít svůj život z roku 2010

 Jan Švankmajer a Kabinet doktora Caligariho:

 Jiří Barta a film Na půdě aneb Kdo má dneska narozeniny?

2 komentáře: „Pixilace

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.