Rotoscoping

Je druh animace, která se digitálně převádí jak z hraného filmu, tak z 3D do výtvarné podoby.  Tento druh animování je ve světě poslední roky velmi oblíben, ale neznamená to, že je to novinka mezi animačními styly,  právě naopak.  Počátek rotoscopingu nalezneme již ve 30. letech 20. století, kdy Max Fleischer přišel se svým objevem. K tvorbě rotoscopingu ho inspirovala Helen Cane, která se stala předlohou pro jeho animovanou postavičku Betty Boop, která se stala brzy velice oblíbenou. Díky mnoha dalším animátorům jako je Grim Natwick dovedli tanečnici Betty Boop k dokonalosti. Původně měla figurovat pouze v seriálu Talkartoon. Poté se ale rozjela i filmová série Betty Boop, krátké animované filmy produkoval Fleischer Studios a vydalo studio Paramount Pictures. Tím ale její oblíbenost neskončila, Betty Boop se stala pro americké diváky více než postavou z animovaného filmu a tak se se rozhodlo, že bude zpodobněna i v komiksech a v dalších produktech na podporu prodeje. Mezi lidmi se ale našli i odpůrci Betty Boop, pro které byla tato postava z oblíbených animovaných seriálů příliš odvážná a její taneční pohyby některé pobuřovaly. I přesto ale Betty Boop byla stále více a více oblíbenou postavou, která se udržela na vrcholu divácké oblíbenosti velmi dlouho – filmy s roztomilou tanečnicí se točily až do srpna 1939.

 

Abychom ale nezůstali pouze u historie, ač je velmi důležitá, posuňme se blíže k současnosti. Dalším povedeným animovaným rotoscopovaným filmem je snímek z roku 2001 – Walking Life – Sním či bdím? Tento pozoruhodný film natočil americký režisér Richard Linklater. Film má téměř 100 minut rotoscopovaných záběrů – tzn. každý záběr je ručně překreslovaný fáze po fázi. Natáčelo se celkem 22 dní, ale někdy poté trvalo až 250 hodin, než byla hotova jedna minuta animace. Animování je dřina.

Waking Life – Sním či bdím?

Dalším animačním dílem je film z roku 2006 – Renaissance. Režie filmu Christian Volckman – komrodukce sestavená z Francie, Velké Británie a Lucemburska vyprodukovala film, který se ani po osmi letech života nemá za co stydět. Podívaná dlouhá 100 minut vás mnohé jistě okouzlí. Aby mohl ale takový film vůbec vznikat, bylo potřeba opravdu pracovitých a zručných animátorů, kteří spolu začli spolupracovat již o mnoho let dříve, než se film dostal mezi veřejnost – píše se rok 1999 a tým animátorů, který získal na film 15 milionů začal natáčet a následně rotoscopovat. Technika jde kupředu a tito tvůrci se rozhodli pro animační techniku motion capture, která se stala inspirací pro další animovné filmy jako je Polární expres či Tintinova dobrodružství.   Film je celý černobílý a často se setkává se srovnáním známého hraného filmu Sin City- město hříchu.

 

 

Téhož roku byl dokončen další animovanýn film, také rotoscopovaný. Jeho název je Temný obraz a nerežíroval ho nikdo jiný než opět Richard Linklater, který měl tou dobou úspěšný film Waking Life – Sním či bdím? .  Film má přesně 100 minut a můžete se těšit na velmi zajímavé herecké obsazení – hlavní roli si vystřihl Kean Reeves. Temný obraz je natočený podle románu uznávaného spisovatele žánru sci-fi Philipa K. Dicka, který se zasloužil o vznik filmů jako je například Blade Runner, Total Recall či Minority Report. Výtvarná stránka filmu se netají inspirací komksovou formou, která filmu dodává na jedinečnosti a originalitě.

 

 

O dva roky (2008) později přichází na řadu asi nejznámnější rotoscopovaný film a to je Valčík s Bašírem (Waltz with Bashir). Režie se ujal Ari Folman. Na filmu se podílelo velké množství zemí jako byl Izrael, Francie, Německo, USA, Belgie ale i Japonsko. Tvůrci filmu vytvořili celých 90 minut silného zážitku. Valčík s Bašírem oběhl celý svět dvakrát dokola a všude sklidil velký úspěch. Jedná se o velmi netradiční pojetí dokumentu, který pojednává o nedávných událostech na Blízkém východu.

 

 

 

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.