Fazety na zuby nebo bělení: Průvodce výběrem nejlepší metody pro váš úsměv

Fazety na zuby nebo bělení: Průvodce výběrem nejlepší metody pro váš úsměv

Fazety na zuby versus bělení

Když se podívám do zrcadla a usměju, vždycky si všimnu těch dvou věcí, které na mých perličkách nejsou tak úplně dokonalé. Ano, mluvím o barvě a tvaru zubů. Můžete si představit, jak mě jímalo rozpaky, když jsem šel na fakultní večírek a jeden z mých kolegů mi neodolal a okomentoval málo hollywoodský úsměv. V té chvíli se ve mně něco zlomilo a řekl jsem si: "Jmenuji se Jan a mé zuby budou jako perličky!" No, a od té doby jsem se začal pomalu a jistě plížit ke svému cíli. A protože se mě často ptáte na rozdíly mezi fazetami a bělením zubů, rozhodl jsem se o nich sepsat tento pečlivě koncipovaný a zábavný článek.

Co to sakra jsou fazety?

Pojďme nejdřív objasnit, co přesně fazety jsou, protože když jsem si o nich začal zjišťovat informace, vypadalo to jako nekonečný labirint zubařských brožurek a online článků. V zásadě si pod fazetou představte tenkou vrstvu materiálu (nejčastěji porcelánu nebo kompozitního materiálu), která se aplikuje na povrch zubu. Je to něco jako když máte starý nábytek a místo aby jste ho vyhodili, tak ho přetáhnete novým hadříkem a vypadá úplně jako nový. Fazety můžou zakrýt nepříjemné skvrny, drobné prasklinky, mírnou křivost nebo jiné estetické „áčka" a „béčka".

Úsměv jako z Hollywoodu, ale je to pro každého?

Když se řekne Hollywood, každému asi hned naskočí obrázek dokonalých bílých zubů v ústech nějaké celebrity. No ale než se pustíte do rezervace u zubaře, měli byste vědět, že fazety nejsou pro každého. Musím být poctivý – vaše zuby by měly být ve slušné kondici jako základní podmínka. Pokud je vaše ústní dutina tajně základnou rebelů z Hvězdných válek, nebo máte parodontózu nebo extrémní úbytek skloviny, možná vás zubař spíše odešle s radou, kam se podívat nejdřív. Zatímco jste v lepší formě než ten můj zchátralý gauč z estetického hlediska, budete pro fazety připraveni.

Třpytivě bílý úsměv díky bělení

Nyní k bělení zubů. Já osobně mám s bělením zubů smíšené zkušenosti. Ikdyž bělení nemusí vždy znamenat, že vám zubní lékař zademonstruje rozmanité odstíny bílé barvy na paletě a pokusí se o malířský zázrak, je to efektivní způsob, jak dosáhnout bělejšího úsměvu. Chemické látky jako peroxid vodíku nebo karbamid peroxid jsou používány ke změně zabarvení zubů. To je to, jak se zbavit těch kávových a červených vínových skvrn, které nám dělají společnost déle, než bychom chtěli. Důležité je být si vědom, že bělení není permanentní řešení a bude se muset opakovat. Navíc, pokud máte citlivé zuby, můžete si zažít několik dní, kdy pocit, že jídlo i vzduch na zubech pálí, bude vaše nová normálnost.

Výběr materiálu pro fazety: Porcelán proti kompozitu

Takže, jak jsem zjistil, fazety jsou k dispozici v porcelánové i kompozitní variantě. A jak to mezi těmito dvěma vybrat? Porcelánové fazety jsou jakoby Mercedes mezi fazetami – mají delší životnost a lépe odpuzují skvrny, navíc vypadají velmi přirozeně. Ale jako každý Mercedes, i porcelánové fazety vás mohou stát pěkný peníz. Kompozitní fazety jsou jejich ekonomičtější a snadno opravitelné sourozenci. Mohou být skvělou volbou pro ty, kdo chtějí vylepšit svůj úsměv, aniž by vyprázdňovali bankovní účty. Ačkoli nemají tak dlouhou životnost jako porcelán a lépe se na nich zanechávají skvrny, kompozitní fazety stále nabízejí velký kosmetický účinek.

Realita bělení zubů: Naděje versus očekávání

Máme bělení zubů, což se zdá být jednodušší a méně invazivní volbou, ale nesmíme zapomenout, že realita může být někdy krušnější než naše očekávání. Bylo mi řečeno, že po bělení budu mít zubní perličky hřejivě svítící jako světélka na vánočním stromě, ale co jsem vlastně získal? No, poslechli jste někdy o citlivosti zubů po bělení? Je to jako mít v ústech kapelu, která zkouší na flétny za studena. A co skvrny? Bělené zuby ještě stále mohou sfouknout nějakou tu skvrnu, obzvlášť pokud jste milovníkem vín, kávy a curry – takový životní styl si ceník za svou přítomnost. Ale nepropadejte panice, pokud jste gentleman nebo dáma pevné vůle, postupná péče a údržba mohou dělat divy.

Životnost a údržba

Pokud jsme u té životnosti a údržby, jak je to s fazetami a bělením? Fazety mohou být vašimi společníky až 10 až 15 let, pokud se o ně budete dobře starat – čištěním, kontrolou a občasnou návštěvou u zubaře pro zkontrolování jejich kondice. S bělením zubů, to je trochu jako být na dietě. Měli byste se vyhýbat určitým potravinám a nápojům, které by mohly vaši práci zničit. Měli byste si být vědomi, že pořádné bělení může trvat tak rok, než uvidíte výsledky podle vašich snů, a pokud neupravíte své zlozvyky, skvrny se mohou vrátit rychleji, než byste čekali.

Rizika a nežádoucí účinky

Tak jak to vlastně je s těmi riziky a nežádoucími účinky? Musíme si to přiznat, že ani fazety ani bělení nejsou bez rizika. Fazety vyžadují odstraňování části skloviny, což samozřejmě není něco, co by vaše zuby braly s nadšením, pokud by se mohly ptát. Navíc, jednou když je máte, není cesty zpět – ačkoli fazety můžete vyměnit, ale sklovina už se nevrátí. Bělení zubů má také své rizika. Citlivost zubů po proceduře je klasická a někdy se mohou objevit podráždění dásní od bělicích látek. Také to není ideální pro ty, kteří mají poškozený zubní smalt nebo neopravitelné skvrny. Vždycky to chce pečlivě zvážit.

Můj příběh: Cesta za bílejším úsměvem

Pamatujete na ten fakultní večírek, co jsem zmiňoval na začátku? Po tomhle incidentu jsem se rozhodl pro zásadní změnu. Můj první krok bylo bělení zubů – a nebudu vám lhát, občas to bylo jak jízda na horské dráze v esperantském parku, když nemluvíte esperantsky. Ale postupně, se zuby stávaly bělejšími a já se smál na celý svět, než jsem zjistil, že bych taky mohl uvažovat o fazetách pro ten dokonalý hollywoodský efekt. Zatímco jsem čekal na schůzku u estetického zubaře, cvičil jsem úsměv před zrcadlem a zdokonaloval jsem svoji selfie hru. A víte co? Bylo to jedno z nejlepších rozhodnutí mého života. Teď už mě neodradí žádný večírek, a dokonce mám tendenci sklízet komplimenty ohledně mého úsměvu. A ano, to je pro mě sladší než jakýkoliv večírek.

Rozhodnutí je na vás

Tak jaké je morální ponaučení z této epické cesty za úsměvem hodným červeného koberce? Jestli máte tendenci přemýšlet, zda si vybrat fazety nebo bělení, připomeňte si, že každý máme jiný úsměv a jiné potřeby. Jsem si jistý, že už vás není třeba nutit přemýšlet o všech pasážích, které jsem pro vás zde připravil jako výtečný pětichodový zubařský menu. Nezapomeňte, ať už si vyberete cestu fazet nebo bělení, důležité je mít na paměti, že pečující praxe, ohleduplnost k vašim zubům a pravidelné konzultace s odborníkem jsou klíče k úspěchu. Tak ať se vám úsměvě – ať už s fazetami nebo po bělení – lidé nejenom usmívají, ale možná ať vám i trošku závidí.

Napsat komentář