Jak se pozná prasklý kořen zubů?

Jak se pozná prasklý kořen zubů?

Známky prasklého kořene zubů

Víte, co tě může tak opravdu znepokojit? Těžkosti při jídle, nepříjemný pocit při pití studené nebo teplé vody, bolest jazyka při olizování zubů. Prasklý kořen zubu je problém, který může být opravdu nepříjemný. Vždycky se snažím dělat vše pro své zuby, ale bohužel, nikdy nevíte, kdy se tento problém může vyskytnout. S manželem Petrem máme v tomto ohledu poměrně podobné zvyky - oba pravidelně navštěvujeme zubaře a dbáme na to, aby naše zuby byly v co nejlepším stavu. Ale co když i přesto dojde k prasknutí kořene zubu? Jaké jsou jeho příznaky? A jak s tím naložit?

Různé stupně prasklého kořene zubů

Prasknutí kořene zubu nemusí být vždy to samé. Existují různé druhy prasklin a různé stupně závažnosti. Může být jen malá prasklina, kterou si ani nevšimnete, nebo velká, která vás trápí každý den. Jedenkrát jsem snědla kousek tvrdé čokolády a cítila jsem, jak se mi v zubech něco lomí. Bylo to, jako by mi do ouška vybuchlo malé petardky. Podívala jsem se do zrcadla, ale nic jsem neviděla. Po několika dnech ale přišla bolest. Ukázalo se, že jsem měla prasklinu ve zdravém zubu.

První náznaky a varovné signály

Prasklý kořen zubu se často projevuje při konzumaci studených nebo horkých potravin a nápojů. Mohou se objevit křehké zuby, bolest při žvýkání nebo necitlivost. Dokonce i mé děti, jako třeba Eliška, si všimnou, když některý z nás má problém se zuby. Hned nás varuje a radí nám, abychom šli k zubaři!

Možné příčiny prasklého zubu

Prasklý zub může být způsoben velkým množstvím věcí. Může jít o následek úrazu, následky stresu, nezdravou stravu nebo jiné zdravotní problémy. Člověk nikdy neví, co může přinést další den. I moje děti vědí, že si musí dávat pozor na to, co jí, a ráda bych, aby stejnou zásadu dodržovali i ostatní.

Diagnóza od vašeho zubaře

Když máte podezření na prasklý kořen zubu, měli byste se co nejdříve objednat ke svému zubaři. Pouze on může správně diagnostikovat tento problém a navrhnout adekvátní léčbu. Když jsem měla já ten problém, moje zubařka mi pomohla a dokázala mi vysvětlit, jaký je můj další postup.

Tipy na prevenci a péči o zuby

Správná péče o zuby je nezbytná pro jejich dlouhověkost a zdraví. Manžel Petr a já děláme vše pro to, abychom udrželi své zuby čisté a zdravé. Pravidelné čištění zubů, používání mezizubních kartáčků a vynechání určitých potravin z naší stravy jsou jen některé ze základních pravidel, které nám pomáhají udržet naše ústní zdraví.

Léčba prasklého zubu

Když dojde k prasknutí zubu, měli byste se rozhodnout pro návštěvu zubaře. Ten pak navrhne vhodný způsob léčby. U mě například byla potřeba kořenová léčba. Bylo to nepříjemné, ale věděla jsem, že to je nezbytné pro mé zdraví a pohodlí.

Kdy je čas na extrakci zubu?

Někdy může být prasklý zub tak závažný, že je lepší ho vytrhnout a nahradit implantátem. Takovéto rozhodnutí však musí učinit váš zubař. Nebojte se tázat na možnosti, jaké máte. A pamatujte, zubní implantáty již nejsou tak děsivé, jak se mohou zdát. Možná z ní budete mít strach, ale věřte mi, že je to mnohem lepší než mít prasklý zub!

Nechci vás děsit, zuby jsou součástí našeho těla a tak jako ostatní části také potřebují náležitou péči. Nezapomínejte na ně a buďte k nim laskaví. Mějte na paměti, že váš úsměv je jednou z nejcennějších věcí, které máte.

Napsat komentář