Gumičky na rovnátka: Průvodce výběrem a typy

Gumičky na rovnátka: Průvodce výběrem a typy

Gumičky na rovnátka: Nejste sami v boji za krásný úsměv

Když se řekne gumičky na rovnátka, ne každý si asi hned představí, že bavíme se o bitevním poli ve válce za rovné zuby. Někteří možná zavzpomínají na barevné elastické kroužky, které zdobily zuby teenagerů ve školních chodbách. A právě barevnost a možnosti výběru jsou jedním z hlavních lákadel pro ty, kteří jsou na startu své ortodontické pouti. Není to jen o modré, červené nebo zelené. Je to i o tom, aby gumičky splnily svůj účel a pomohly vám na cestě k dokonalejšímu úsměvu. Taky to není žádná věda, stačí se držet pár základních informací a předepsaných pravidel. Ano, přiznávám, i já jsem si svou dávku gumiček už odnesl, ale o tom možná později. Nejdůležitější je vědět, že ortodontie pracuje s láskou a trpělivostí, tedy alespoň doufám, že to tak ortodontista cítí, když na vás zkouší různé síly a trakce. Gumičky jsou jako kouzelní asistenti na tomto cestě – malé, ale významné.

Různé typy gumiček a jejich funkce

Uchem jehly prochází nit stejně jako gumičky rovnátky – a to doslova. Když jsem se zamyslel nad tím, kolik druhů gumiček existuje, přišel jsem k výsledku, že je to jako s bonbony v obchodě pro děti – přebytek radosti. Máte tu mezizubní gumičky, které pomáhají upravit postavení zubů přiblížením jednoho k druhému. Pak máme ligaturní gumičky, ty se používají k fixaci drátu v bracketech, a samozřejmě nesmíme zapomenout na trakční gumičky, které upravují postavení zubů v celém oblouku. Existují průhledné, které jsou diskretní, ale také barevné, pro ty, kteří chtějí, aby jejich rovnátka byla vidět a stala se součástí jejich stylu. Jde o to, že zubní aparátka ignorovat nejde, ale můžete si aspoň vybrat, jak bude vypadat. Vlastně taková malá výzva pro vaši kreativitu. Není nic lepšího než udělat z nutnosti ctnost a z rovnátek módní doplněk, že? Pozor na to, že každý typ gumičky má určené funkční vlastnosti, a pro správnou funkci rovnátek je třeba dodržovat pokyny vašeho ortodonta. A také si uvědomte, že gumičky se časem vyplavují a mění barvu pod vlivem jídla a nápojů, proto je nutné je pravidelně měnit.

Výběr barvy: Jak to ovlivňuje vaši image

Proměna, kterou si můžete užít během nošení rovnátek, je nejen o korekci zubů, ale také o tom, jak se cítíte. Vybírání barvy gumiček může být skoro jako návštěva u psychologa – každá barva něco říká o vašem vnitřním světě. Bílá symbolizuje čistotu, ale zase může rychle žloutnout. Černá je super pro rockery a rebelky, ale pozor, může vypadat, jako byste měli něco mezi zuby. Zelená? Doufejme, že vám to někdo neplete se salátem. A růžová... no, buďte připraveni na to, že vás někdo bude chtít neustále objímat. Vlastně si můžete přizpůsobit barvu gumiček k sezóně, náladě nebo třeba k oblíbenému oblečení. Prostě se jedná o malé věci, které mohou zlepšit ten obtížnější proces nošení rovnátek. Dejte si ale pozor na to, aby barva gumiček podtrhovala kvalitu vašeho úsměvu a nepůsobila rušivě. Poradí vám s tím ortodont, ale máte-li náladového Maxe jako já, prostě mu ukážete pár barevných možností a jeho štěkot rozhodne za vás.

Hygiena a údržba gumiček

Z ústní hygieny vykouzlíte buď vědecký experiment nebo umělecké dílo, záleží na vašem přístupu. Ale je to jedna z těch věcí, které musíte dělat pravidelně a pečlivě, obzvlášť když máte rovnátka. Gumičky sklony k zachytávání jídla a plaku mají vysoce nadprůměrné a chtě nechtě se stanou průběžnou částí vaší diety. Zapomeňte na to, že byste je mohli ošidit; na povrchu vypadají nevinně, ale pod mikroskopem je to festival bakterií na road trip. Mluvím z vlastní zkušenosti - představte si, že dáte svým rovnátkům volno a necháte je jen tak bez dozoru. To je stejné, jako byste nechali Maxe sám doma s otevřenou lednicí. Já měním gumičky co nejčastěji, protože ty průhledné po večeři s kurkumou už zase tak průhledné nejsou. A taky proto, že čisté rovnátka znamenají zdravější úsměv a méně času stráveného na zubním křesle.

Časté problémy a jejich řešení

Když se mi poprvé gumička z rovnátek přetrhla, byl jsem v panice a skučel jsem jako Max, když se snaží ulovit vlastní ocas. Myslel jsem si, že nyní moje zuby budou nekontrolovatelně růst do všech stran. Ale rychle jsem se uklidnil. Přetržená gumička není konec světa. Naštěstí existuje něco, co se jmenuje 'zubní první pomoc' – a k dispozici jsou náhradní gumičky, které si můžete vzít s sebou pro případ nouze. Nebojte se jich použít, jen si přečtěte příbalovou informaci a buďte jemní. Jestliže máte pocit, že gumičky na rovnátka jsou největší oříšek, tak ještě nezpívejte vítězný hymnus. Dalším častým problémem je podráždění dásní a vnitřních částí úst, ale i na to je řešení. Většinou pomůže trochu vosku na rovnátka, anestetický gel, nebo prostě čas – ústa si zvyknou. Ale když už to není jen o nepohodlí a gumičky způsobují opravdovou bolest, je na čase vyhledat pomoc u vašeho ortodonta. Oni už ví, jak věci spravit, aby zůstala zachována vaše duševní pohoda, stejně jako efektivita léčby.

Závěrečné tipy a triky pro život s gumičkami

Jakoby nestačilo, že se musíte naučit žít s rovnátky, ale musíte ještě přijímat spoustu tipů a triků, abyste si ulehčili život. Ale slibuji, že to stojí za to, protože nakonec budete mít úsměv jako filmová hvězda nebo alespoň jako váš oblíbený televizní moderátor. Důležité je, že se to dá zvládnout a zuby budou rovné jako přísloví o slavících v řadě. Naše první zastávka bude u pořádných návyků v ústní hygieně – hodně toho vyčistíte mezizubními kartáčky, ale těch neviditelných koutků se nezbavíte bez nitě. Zásoba na changování gumiček je taky nutností. Mějte je vždy po ruce, ať už jste kdekoli – nezapomeňte, že na párty vypadávající gumička nemůže konkurovat světelným efektům. Jakoby všichni vaši přátelé nevěděli o vaší nejnovější ortodontické módní zálibě! Pokud se vám zdá, že strava je náročná, pak si připravte lahodný smoothie nebo dopřejte svému tělu nějaké to měkké jídlo, na které rovnátka s gumičkami nestěžují. No a nakonec, nebojte se vyprávět své rovnátkové historky. Sdílení je o to krásnější, že když tutláte úsměv pod rovnátky, pořád jde vidět radost v očích. Pravda, Max by s vámi souhlasil, i když nejradši by měl, kdyby gumičky byly pochoutka, ne předmět tvořící dokonalý úsměv.

Napsat komentář