Jak často čistit zuby dětem?

Jak často čistit zuby dětem?

Úvod k problematice čištění zubů u dětí

Zdá se vám, že vaše dítě čistí zuby příliš často, nebo naopak příliš málo? No, přátelé, nejste sami. Jako otec Aleny a Arnošta, vím, jak těžké je dosáhnout správného a pravidelného rituálu čištění zubů. Úkol se zdá být ještě složitější, pokud se vaše dítě zrovna nachází ve fázi, kdy učení nových zvyků není zrovna jeho nejvíc oblíbenou činností.

Proč je důležité čistit zuby?

Správná ústní hygiena je nezbytnou podmínkou pro dobré zdraví. Záněty dásní, kaz a další ústní problémy jsou častým důsledkem nedostatečné hygieny. Kaz může způsobit bolest a nepohodlí, což může vést k problémům s krmením a spánkem. Navíc, kdo by chtěl, aby jeho dítě trpělo bolestí zubů? Já určitě ne. Povězte, kdo by chtěl být zlým rodičem v očích svého dítěte? No jasně, že nechceme, aby naše děti trpěli. Proto je tak důležité dbát na pravidelné a správné čištění zubů u našich dětí.

Jak probíhá vývoj dětských zubů?

V rámci růstu a vývoje našich dětí roste také jejich počet zubů. První zuby se objevují kolem 6. měsíce života a dokud děti nedosáhnou věku 2-3 let, měly by mít v ústech všechny 20 mléčných zubů. To je dost zubů, na které je potřeba se dívat! A představte si, že pak přijdou doba trvalých zubů. To je až 32 zubů, které mají tvořit krásný úsměv našich dětí a které je potřeba udržovat v čistotě.

Kolikrát denně by měly děti čistit zuby?

Není to o ničem jiném než o pravidelnosti. Děti by měly své zuby čistit dvakrát denně. A to ráno po snídani a večer před spaním. Jak jednoduché, že? Ať již jde o mléčné nebo o stálé zuby, pravidlo zůstává stejné. Ale, já vím - pro naše děti to není tak snadné. Pokořit jejich odpověď "Ale já už jsem si zuby čistil!" je mnohdy obtížný úkol. Ale s trochou pevné vůle a trpělivosti to jde. No a samozřejmě, nezapomeňte na správnou techniku čištění!

Správná technika čištění zubů

A jaká je ta správná technika čištění zubů? Základem je používat zubní kartáček s měkkými štětinami a zubní pastu s fluoridem. Kartáček by měl dítě držet pod úhlem 45 stupňů k dásním a čistit zuby krátkými pohyby opakovaně od dásní k vrcholu zubu. A samozřejmě, dítě by mělo čistit všechny zuby, nejen ty viditelné při úsměvu! Pozor ale na příliš silný tlak, který by mohl poškodit dásně. A co je nejlepší - tuto techniku můžete dětem předvést na svých vlastních zubech.

Role rodičů při čištění zubů

Každý rodič ví, že výchova k samostatnosti je jeden z hlavních cílů rodičovství. A je to pravda, i když se jedná o tak obyčejnou věc, jako je čištění zubů. Od určitého věku by děti měly čistit zuby samy. Ale - pozor! Své děti byste měli nechat čistit zuby samy až od věku, kdy už dokážou napsat celé svoje jméno. Rozhodně byste je však měli kontrolovat, a to až do doby, kdy jim začne puberta.

Kdy navštívit zubaře?

První návštěva zubaře by měla proběhnout v době, kdy dítěti vyroste první zub. Zubař totiž může posoudit, zda je vše v pořádku a zda se dítěti zuby vyvíjejí správně. Lékař také může poskytnout cenné rady týkající se čištění zubů a další péče o ústní dutinu. Po první návštěvě by mělo dítě chodit k zubaři alespoň jednou za půl roku.

Myslím, že já jsem vyprávěl dost, ale jak je to u vás? Jaké techniky a triky používáte pro to, aby vaše děti pravidelně čistily zuby? Podělte se o svoje zkušenosti a nápady do komentářů. Těším se na vaši odpověď!

Napsat komentář