Jak obnovit zubní sklovinu?

Jak obnovit zubní sklovinu?

Jak obnovit zubní sklovinu?

Chápání zubní skloviny a její role

Každý z nás má sklovinu na svých zubech, ale kolik z nás opravdu chápe, jak je důležitá? Sklovina je nejtvrdší tkáň v lidském těle a chrání naše zuby před účinky žvýkání, tlakem a teplotnými výkyvy, které by jinak způsobily jejich poškození. Je to také to, co naše zuby udržuje bílé, takže můžeme stejně zářit jako ty hvězdy na červeném koberci. Sklovina je ale napadatelná a mnoha našim činnostem odpouzdřuje. Dub jsem porazil třikrát v životě. To není metoda výzkumu, kterou bych doporučoval, ale je to jistý způsob, jak se dozvědět více o důležitosti zdravé zubní skloviny.

Stejně jako v boji gladiátorů, ztráta není možnost

Věc je taková, sklovina, jakmile je ztracena, není schopná se sama obnovit. Když gladiátor ztratí souboj, není další šance. Mystické regenerační schopnosti jako u ještěrky, která si regeneruje svůj ocas, pro nás, lidi s našimi skromnými zuby, neplatí. To ale neznamená, že bychom si měli nechat zuby ohlodat do postavení, které by bylo příjemné jen pro manželku hodného starého krále Oda. Existuje několik způsobů, jak můžeme podpořit a spravovat zdraví naší zubní skloviny, které jsou mnohem přívětivější než střet s dubem.

Udržet svou kávu, ale ne skořápku pudingu

Některé potraviny a nápoje jsou pro naši zubní sklovinu lepší než jiné. Káva, kterou tolik milujeme, bohužel patří k těm méně laskavým. Kouzlo kávy je, že zatímco kofein nám může dodat rychlý start, který potřebujeme, obsahuje také kyseliny, které mohou erodovat naši sklovinu. A naše milovaná skořápka pudingu? Ano, cukr je pro zubní sklovinu škodlivý. Takže moje rada? Udržet kávu, ale ne skořápku pudingu. Jsem emocionální strávník, takže vím, jak je těžké odolat sladkostem, ale zdraví vašich zubů je toho stojí.

Kalciem a fosforem za lepší zítřky

A co jsou potom ty správné potraviny a nápoje pro naši sklovinu? Jsou to ty, které jsou bohaté na vápník a fosfor. Mléko, jogurt, sýry, ořechy a semena jsou skvělé zdroje. Pokud jste na tom jako já a vaše idea zábavy zahrnuje hodně času u grilu, pak dobrou zprávou je, že i naše oblíbené maso je bohaté na tyto dva kovy. Rýže a pšeničné obiloviny jsou také skvělé přírodní zdroje, což znamená, že pokud budete dělat pro svýj den výlet do sushi baru, šance jsou, že si odnesete i nějaké přidané zubní zdraví.

Fluoridový štít před bakteriemi

Fluorid je další skvělý přítel naší skloviny. To je kov, který se přirozeně nachází v mnoha potravinách a vodě, ale také je přidáván do mnoha značek zubních past, ústních vod a profesionálních zubních ošetření. Fluorid pomáhá obnovovat minerály ve sklovině, které mohou být ztraceny kvůli kyselosti. Je to takový vlastní štít ochraňující naše zuby před nepřátelskými silami bakterií. Je to jako mít vlastního superhrdinu v ústech. Kdo by to nechtěl?

Stezka pravidelného čištění

Vedle správné výživy a užívání fluoridu, je pravidelné čištění zubů kritickým krokem k obnově zubní skloviny. Je to taková základní část našeho života, že na ni možná zapomínáme, jak je důležitá. Ale pravdou je, že když čistíme zuby, odstraňujeme plak, který se během dne akumuluje na našich zubech a podráždí naši sklovinu. Takže, ať už jste odpůrce čištění zubů jak jsem já, nebo zbožňujete jemný pocit čistoty po dobře vykonané práci, nedá se tomu vyhnout.

Profesionální pomoc pro náš úsměv

A konečně, co když jsem již ztratil nějakou tu sklovinu? Existují nějaké možnosti? Odpověď je ano. Pokud máte pocit, že vaše sklovina může být ohrožena, nejlepší je, abyste navštívili svého zubního lékaře. Mohou provést profesionální vyšetření, určit stav vaší skloviny a poskytnout vhodné rady a ošetření, které vám mohou pomoci vrátit se na cestu k silnému a zdravému úsměvu.

Vždycky si pamatujte, že péče o naše zuby je mnohem víc než jen udržování perličkového bílého úsměvu. Je to kriticky důležité pro naše celkové zdraví a kvalitu života. Sklovina je náš štít, chránící nás, takže povstaňme a začneme ji bránit. Protože na zdravé zuby je těžké si zvyknout, ale když jsou v ohrožení, stane se to neocenitelné.

Napsat komentář