Odstranění zubního kamene: Jak se připravit

Odstranění zubního kamene: Jak se připravit

Jak poznat zubní kámen?

Mohli byste si myslet, že odhalení zubního kamene je pro laika nemožné. Ale nezoufejte. I vy to zvládnete, pokud víte, na co si máte dát pozor. Tento nenáviděný vzač našich úst je obvykle hnědý až černý a o to snazší ho je identifikovat. Pokud máte biely zubní povlak,který se dá snadno odstranit, máte štěstí. To není zubní kámen, ale obyčejné bakterie a jídlo. Kvalitní kartáček a pasta na zuby by s tím měly poradit. Ale pokud máte něco tvrdého, co odolává vaší zubnímu kartáčku, je to zubní kámen. A s tím si poradí jen profesionál.

Zubní kámen a zdraví

Vím, že byste si mohli myslet, že zubní kámen je jen kosmetická nedokonalost. Ale opět, opak je pravdou. Zubní kámen je velmi nezdravý a může vést k řade závažných problémů. Může způsobovat záněty dásní, může zvyšovat riziko vzniku zubního kazu a nejhorší na tom všem je, že může vést až k ztrátě zubů. Takže pokud chcete mít pěkný úsměv a zdravé zuby, měli byste se zubního kamene rozhodně zbavit.

Moje zkušenosti se zubním kamenem

Mí příběh je tak trochu mimořádný. Rád bych se podělil o to, jak jsem se poprvé setkal se zubním kamenem. Bylo to v době, kdy jsem se ještě nezajímal o zdraví svých zubů. Bylo mi asi 25 let a věřil jsem, že mám nezničitelné zuby. Jasně, občas jsem měl zubní bolest, ale pokaždé to bylo něco, co jsem mohl vyřešit návštěvou zubaře. Ale pak se objevil zubní kámen. Jeho odstranění bylo nepříjemné a bolavé, ale od té doby si dávám na zuby opravdu záležet.

Příprava na odstranění zubního kamene

A teď se dostáváme k hlavní části našeho článku, a to je, jak se připravit na odstranění zubního kamene. Nejprve si musíte najít odborníka, kterému důvěřujete. Můj profesionální tip? Jeďte za odborníkem. Nepokoušejte se o to sami doma. Budete potřebovat někoho, kdo má správné nástroje a vědomosti, aby vám pomohl. Tereza a já jsme měli štěstí, že máme skvělého zubaře, který se o nás postará. Je důležité si uvědomit, že odstranění zubního kamene může být nepříjemné, takže budete chtít někoho, kdo vás udělá co nejpohodlnějším.

Akce před odstraněním zubního kamene

Před tím, než vás odborník začne ošetřovat, budete muset vzít v úvahu několik věcí. První a nejdůležitější je, že pokud jste kuřák, musíte přestat kouřit alespoň pár dní před procedurou. Kouření zvyšuje riziko komplikací. Druhá věc, kterou byste měli udělat, je pečlivě si vyčistit zuby před samotnou návštěvou. To ulehčí práci zubaři. Moje poslední rada? Mějte na paměti, že po odstranění zubního kamene budou vaše dásně pravděpodobně citlivé pár dní. Tedy, pokud naplánujete dovolenou nebo důležitou událost, zkontrolujte si svůj kalendář a naplánujte si schůzku vhodně.

Proces odstranění zubního kamene

Když se chystáte na odstranění zubního kamene, je důležité vědět, co od toho očekávat. Proces odstraňování zubního kamene se obvykle provádí za pomoci ultrazvukového nástroje, který rozdrtí zubní kámen, aniž by poškodil zub. Někdy může být zapotřebí ruční nástroje, aby se dostal k obtížně přístupným místům. Celý proces může trvat kvůli důkladnosti zhruba hodinu, možná i déle. Takže doporučuji vzít si s sebou sluchátka a poslouchat svou oblíbenou hudbu, abyste se uklidnili.

Péče po odstranění zubního kamene

A konečně, jak se postarat o své zuby po odstranění zubního kamene. Jak jsem zmínil dříve, vaše dásně budou pravděpodobně citlivé několik dní. Proto doporučuji používat měkký zubní kartáček a jemně čistit zuby alespoň dva dny. Pokud je to možné, vyhněte se horkému a studenému jídlu a nápojům, které by mohly způsobit nepohodlí. Také byste měli minimálně dva dny po proceduře vyhnout alkoholu. A samozřejmě, každodenní čištění zubů a pravidelná kontrola u zubaře - klíč ke zdravému úsměvu!

Napsat komentář