Úvod do nečekaného traumatu
Jednou z méně příjemných životních situací je, když vám vypadne zub. Máte takový klidný den, možná pochutnáváte na oblíbeném oříškovém čokoládovém bar, a najednou jste méně o jeden zub. Co teď? Než vám svěřím své zážitky a poznatky, vězte, že je důležité zachovat klid. Hned vám povím, jak na to. Já osobně si pamatuji, jak jsem si jako kluk vyrval zub kýblem písku na hřišti, a to nebyl vůbec žádný med. Alergie na bolest nemám, ale tenkrát jsem si říkal, že i Boris, můj křeččí parťák, by mi ten žert opravdu nemusel vyprávět. Avšak to byl legitimní dětský výpad zubu – co ale s tím dospělým, když vám tak nečekaně zmizí pod rukou, nebo spíše z úst?
Náhlá ztráta zubu - první kroky
No dobrá, je to tady. Cítíte tu mezeru v ústech a srdce vám buší, jak když chcete prvně oslovit sympatickou kolegyni v práci. Co máte udělat hned? Důležité je zůstat chladnokrevný jak šerif v západním městečku. První krok je najít ten vypadlý zub, pokud je to možné. Je třeba ho uchovat ve vlhkém prostředí – ideální je vlastní slina, mléko nebo speciální úložné médium, které lze pořídit v lékárnách. Vyhýbejte se dotyku s kořenkem, jakoby to byla poslední kousek vašeho oblíbeného čokoládového dortu, který nechcete nikomu nabídnout. Do ruky si vemte pouze korunku zubu. A svižně k telefonu, je čas na SOS volání vašemu zubaři.
Návštěva u zubaře bez pozvánky
Mysleli jste si, že zubaře navštěvujete jenom s předchozím pozváním? V případě vypadlého zubu je to trochu jako s nečekaným návštěvníkem na Vánoce – je potřeba to brát hned. Zubař je totiž váš nejlepší kamarád v těchto chvílích, i když si to možná nechcete připustit. Hned mu vyložte situaci a prověřte, zda má možnost vás okamžitě přijmout. Pamatujte, čím rychleji dorazíte k zubaři, tím větší máte šance na úspěšnou replantaci zubu. Vezměte však v potaz, že to nemusí být vždy možné. Zuby mají také své dny.
Dočasné řešení - domácí lékárna
Čekáte na zubaře a nevíte, co s tou nehezkou mezerou? Než přijdete na řadu, měli byste se postarat o to, aby se rána v ústech zbytečně nezhoršila. To znamená, že byste měli ústa nejdříve propláchnout roztokem, který zabrání šíření bakterií. Může to být jednoduchý fyziologický roztok nebo voda se solí. Přitom myslete na světlé chvíle, na to, jak Boris běhal v kolečku a jak vám to dodávalo elán. Po té je třeba ránu chránit. K tomu může posloužit sterilní gáza nebo dokonce čistý kapesník, pokud doma zrovna nemáte lékárničku na výslunní.
Replantace a co když to nevyjde
V ideálním světě vám zubař zub hned vkládá zpět do vašeho chrupu a vy jdete domů jako když vám z ničeho nic dají v práci volný den. Jenže co když to nejde? Co když je ten zub už po svém čase a nejde ho zachránit? V takovém případě není důvod házet flintu do žita. Moderní zubní medicína je totiž zázrak, který umožňuje různá nahrazení zubu od mostů, přes parciální protézy až po implantáty. Vaše cesta k opětovnému pěknému úsměvu může být sice trochu dlouhá, ale na konci vás čeká odměna ve formě plnohodnotného chrupu. Je to jako s výstupem na horu – náročné, ale výhled stojí za to.
Důležitost prevence a pravidelných kontrol
Přesto, že teď možná řešíme akutní problém vypadlého zubu, je nutné se zamyslet nad tím, jak často se stáváme proaktivními v péči o naše zuby. Místo aby to bylo jako s předsevzetím novoročním, jež vydrží první dva týdny ledna, měla by prevence zahrnovat pravidelné zubní kontroly a ústní hygienu. Skutečně, nelžu vám, váš chrup vám poděkuje - stejně jako Boris, když mu dám pořádně narvané kolečko semínek. Podívejte se na věc z té správné – zubní – strany. Co když by se dalo takovému nešvaru, jakým je vypadnutí zubu, předejít? Měli byste v tomto případě být jako ty nejlepší skauti – vždy připraveni.
Zdravá strava a zuby
Občas si říkám, že Boris by chtěl jíst to, co já, hlavně když mám v ruce tu čokoládu. Ale pak si vzpomenu, že i zubům je nejlépe, když je krmím racionálně. To mimo jiné znamená, že byste měli svůj jídelníček obohatit o stravu bohatou na vápník a vitamíny potřebné pro zdravé zuby a dásně. A není to jen o sýrech a mléku (i když kdo by nemiloval dobrý sýrový talíř), je to také o zelené listové zelenině, oříšcích a rybách. Nechci být jako vaše maminka, ale sladkosti opravdu s mírou. Ty totiž mohou zubům dlouhodobě škodit a vedou k problémům, které rozhodně nejsou tak sladké jako ten cukr.
Závěrem - zuby jako váš životní kompas
Uznávám, možná je to trochu klišé, ale zuby můžeme brát jako kompas naší celkové zdraví a pohody. Když jsou zuby zdravé, cítíme se dobře, a když se s nimi něco děje, může to ovlivnit celý náš den nebo dokonce týden. Příště, když se budete koukat do zrcadla, pomyslete na to, že vaše zuby si zaslouží pozornost, jakou jim dopřáváte jen vašemu oblíbenému seriálu. A když už s tou péčí začnete, už ji nikdy nevypouštějte z dohledu. Ať už se stane cokoliv, vězte, že i náhle vypadlý zub je jen dalším krokem na cestě k lepší péči o sebe samé. Jak Boris říká: "S kolečkem nebo bez, život běží dál!" Jen ve vašem případě je to s zubem nebo bez něj.
Napsal Radim Novák
Vše od autora: Radim Novák