Gumičky na rovnátka: Jak zvládnout výměnu

Gumičky na rovnátka: Jak zvládnout výměnu

Proč je důležité měnit gumové pružinky na rovnátkách?

Vídáme je tupěním očí na mnoha mladých tvářích - rovnátka. Msíce a roky trvající proces narovnávání zubů je neodbytný jako Rocky, můj pes, při večeři. Rovnátka totiž využívají malých gumových pružinek, neboli gumiček, k jejich korektnímu fungování. Nejenže jsou barvitým módním doplňkem (konec konců, pokud už rovnátka musíme mít, alespoň je můžeme nosit s grácií), ale především slouží jako klíčový element v procesu přesunů našich zoubků do správné pozice.

Gumičky jsou vystaveny neustálému tlaku - od mluvení, konzumace jídla a nápojů až po čištění zubů. Jednoduše řečeno, život gumičky na rovnátkách je tvrdý. Proto je nesmírně důležité je pravidelně měnit. Tak jako vaše zuby potřebují občasné ošetření, tak gumičky odvádějí velkou práci a také potřebují obměnu.

Povahy a typy gumiček na rovnátka

Být gumová pružinka na rovnátkách má tolik podob, kolik si dokážete představit. Jsou tu malé kroužky, větší pružinky, dlouhé, krátké, tlusté, tenké, všechny potřebné k udržení našich krásných úsměvů. Pracují jako malí vojáci ve vaší ústní armádě, každý má svou specifickou roli a všechny jsou důležité. Připomeňme si tedy, co všechno mohou gumičky na rovnátkách dělat.

Například elastické ligatury, malé kruhové gumové pružinky, které drží kovový drát připevněný k rovnátkám. Tyto musí být pravidelně měněny, aby byly pevné a funkční. Pak jsou tu intermaxilární gumičky, které se používají pro korekci předkusů nebo zadkusů. Tyto jsou jako malí posilovací trenéři pro vaše zuby, donutí je do správného tvaru. Tyto gumičky se často mění doma, takže je důležité vědět, jak na to.

Tak jak na tu častou výměnu těch gumiček?

Výměna gumiček na rovnátkách může znít děsivě, ale je to jednoduchý proces, který dokáže zvládnout každý kluk nebo dívka s rovnátky. A pokud se rozhodnete do tohoto procesu jít sám, vězte, že i já jsem to zvládla - a to se opravdu nedokážu vypořádat ani s otevřením nových balení kečupu.

Nejprve si vyčistěte ruce a zuby. Pak použijte malý háček (který byste měli dostat od svého ortodonta) k vytáhnutí staré gumičky. Poté vložte novou gumičku na háček, vytáhněte jazyk a vložte novou gumičku na své místo. A ... voila! Máte hotovo, dokončeno, provedeno a zvládnuto!

Trocha zábavy: Měnit barvy!

Nezapomínejme, že rovnátka jsou i trochu o zábavě. A proto jsou gumičky na rovnátkách dostupné v tolika veselých barvách. Možná se někdy budete cítit, jako byste se potřebovala odlišovat, nebo budete mít chuť na něco jiného. No, k tomu můžete využít i výměnu gumiček. Změna barvy vám umožňuje, aby vaše rovnátka odpovídala vašemu stylu, náladě, nebo třeba podporovala váš oblíbený sportovní tým. Možnosti jsou prakticky nekonečné!

Dovolte mi, abych se podělila o jednu malou historku. Jednou jsem si pro sebe vybrala fialové gumičky, protože právě probíhala sezóna fialových švestek a já se nemohla dostat jejich nádherného odstínu. A víte co? Byla to hrozná chyba! Každý okamžitě začal předpokládat, že jsem nějaký hardcore fanoušek fotbalového týmu Tottenham Hotspur (jejichž barvy jsou právě fialové). No, někdy i ty nejlepší nápady mohou skončit jako komické omyly!

Trocha péče o zuby a rovnátka: Čistota je položena k základům

Pokud máte rovnátka, je důležité udržovat je v čistotě. Špína a jídlo se mohou snadno zachytit mezi drátky a gumičky a mohou způsobit problémy se zuby a dásněmi. Zvláště s gumovými pružinkami je důležité je udržovat čisté a vyměňovat je pravidelně, aby se zabránilo rozvoji bakterií a zachovala se integrity rovnátek.

Je velmi důležité si čistit zuby po každém jídle a nezapomínejte ani na interdentální kartáčky, které pomáhají odstranit zbytky jídla z míst, kam se běžný zubní kartáček nedostane. Tímto způsobem můžete snížit riziko zubního kazu a snížit špatný dech, který může způsobit jídlo zůstávající v rovnátkách.

Tak k mému závěru. Rovnátka - a gumičky na rovnátkách obzvlášť - mohou být zábava, módní doplněk a někdy i zdroj trapásů. Ale hlavně, dodržujte pokyny svého ortodonta, pravidelně je měňte a udržujte je čisté. Vždyť jako jednou řekl můj milovaný Rocky, když mu svítila oči, když na něj koukal: "Péče o zuby je klíčem k zdravému úsměvu. Ať už máte rovnátka, nebo jste štěně jako já."

Napsat komentář