Jak se zbavit zubního kazu doma?

Jak se zbavit zubního kazu doma?

Orientace v zubním kazu a jeho příčinách

Chtěl bych začít tím, že se podíváme na to, co zubní kaz vlastně je a jak dojde k jeho vývoji. Tereza (to je moje manželka pro ty, co nevědí) mi často říká, že mi nevěnuje dostatek pozornosti a pokud jde o mou zubní hygienu, má pravdu. A víte co? Pro mě je to dostatocná motivace k tomu, abych se o naše zuby staral lépe.

Zubní kaz je choroba, která postihuje tkáň zubu. Je způsoben kyselinami, které vytvářejí bakterie v našich ústech při konzumaci cukrů. Pokud není léčen, může vyústit v zubní vady, bolest a dokonce ztrátu zubu. Ale nezoufejte! Existují způsoby, jak předcházet a léčit zubní kaz doma.

Jak si preventivně chránit zdraví zubů

Preventivní péče je první a nejdůležitější krok v boji proti zubnímu kazu. Můj otec vždy říkal, že jestli se o něco nemusíte starat, tak o to, co jste předešli. Byl to hlubokomyslný muž a když to řekl, myslel tím i péči o zuby!

Používání fluoridové zubní pasty a niťování jsou základními způsoby, jak předcházet zubnímu kazu. Je důležité si čistit zuby dvakrát denně a vyprázdnit důkladně prostor mezi zuby a podél dásní. Nezapomeňte, že i pravidelné vyšetření u zubního lékaře může pomoci předcházet problémům se zuby.

Léčení zubního kazu doma skrze správnou výživu

Měl jsem kamaráda, který vypadal, jako by mu do zubů rostla čokoláda. Říkali jsme mu "Čokoládový Smrk". Ano, bylo to vtipné, ale jen do doby, než byl Smrk nucen projít několika operacemi zubů. Poté jsem si uvědomil, jak je výživa důležitá pro zdraví zubů.

Udržení zdravé stravy bohaté na vápník a fosfát pomáhá udržovat zuby silné a zdravé. Pokuste se vyhnout potravinám a nápojům s vysokým obsahem cukru, které mohou podporovat růst bakterií způsobujících kaz. Namísto toho se snažte jíst hodně ovoce a zeleniny, které jsou bohaté na vodu a vlákninu a přirozeně čistí zuby.

Použití přírodních prostředků v boji proti zubnímu kazu

Existují také přírodní prostředky, které mohou pomoci bojovat proti zubnímu kazu. Jsem velkým zastáncem přírody a myslím, že máme co se od ní učit. Jednou mi například Tereza přinesla směs skořice a medu, kterou mi dala na zánětlivý zub. Překvapivě to pomohlo!

Některé z těchto přírodních prostředků zahrnují olej z hřebíčku, který má protizánětlivé a analgetické vlastnosti, a zelený čaj, který je bohatý na antioxidanty a může pomoci snížit riziko zubního kazu. Ale přesto pamatujte, že žádný z těchto přírodních prostředků nenahradí pravidelné čištění zubů a návštěvy u zubního lékaře.

Ve své cestě za úsměvem bez zubního kazu, myslete na to, že všechno začíná doma. Pravidelná péče o zuby, správná výživa a možná i trocha přírodní magie mohou předcházet a léčit zubní kaz. Ale nezapomeňte, že i když se o své zuby staráte jak nejlépe můžete, návštěva zubního lékaře je stále nezbytná. A když to tak říkám, zítra si udělám rande s Terezou - na naší oblíbené zubařské klinice. Koneckonců, jí a zdraví zubů to stačí!

Napsat komentář