Předkus a jeho vliv na výslovnost – proč je to důležité?
Pokud jste se někdy zamýšleli nad tím, proč některé známé osobnosti mluví tak křišťálově jasně, zatímco jiní mají problému vyslovit i nejjednodušší slova, klíč k odpovědi může být skryt právě ve struktuře jejich čelisti a zubů. Co přesně je předkus, ptáte se? Jedná se o maloklasifikaci chrupu, kdy horní zuby přesahují ty dolní více, než je běžné. Není to jen estetická záležitost, ale také funkční, protože se to může odrazit na naší schopnosti správně vyslovovat určité zvuky. Odkdy se zajímám o takové věci? No, dobře, přiznám se, že po drobné nehodě na kole, kdy mi byl diagnostikován právě lehký předkus, jsem prostě musela zjistit všechno možné na toto téma a teď své poznatky předávám vám.
Poznáváme předkus – jak vypadá a jak se projevuje?
Když si řekneme „předkus“, asi si každý představí něco trochu jiného. Někomu se vybaví obrázek dětské animované postavičky s roztomilým předsazeným haraburdím a jinému zase elegantní filmový hrdina, který díky této "vadě" působí osobitě. Předkus však bývá spojen i s řadou problémů, které mohou ovlivnit i náš mluvený projev. Horní zuby, které jsou výraznější než ty dolní, někdy způsobují, že se naše rty těžko scházejí při výslovnosti některých hlásek a můžeme pak znít jako bychom měli v ústech brambor. Kuriozita? Víte, že slavný herec Tom Cruise si dal svůj výrazný předkus v mládí upravit a nyní je z něj jeden z nejznámějších filmových srdceryvných hrdinů? No vidíte, a ovlivnil to jeho výslovnost? Rozhodně ano!
Předkus může být nepřítel složitých výslovností
Pokud máme předkus, může nám to komplikovat život při výslovnosti složitějších hlásek, které vyžadují přesné položení jazyka a rtů. Představte si, že se snažíte vyslovit slovo "strom" a váš jazyk zarazí na horních zubech, aniž by se stihl dotknout spodních – zní to víc jako "sdrom", že jo? Jednou jsem se snažila shánět informace u zubaře a musím říct, že se mi podařilo o předkusu zjistit hodně zajímavých věcí. Musela jsem to zkusit na vlastní jazyk, abych pochopila mechanismus, jakým předkus může ovlivnit výslovnost.
Vliv předkusu na náročnější jazyky
A teď malá odbočka, co když se snažíte naučit náročné cizí jazyky a musíte se potýkat s exotickými hláskami? Víte, že angličtina s jejími "th" zvuky nebo španělština s "rr" rolling r's mohou být pro mluvčího s předkusem pořádný oříšek? Samozřejmě, že se to dá většinou tréninkem a správnou technikou zlepšit, ale není to úplná hračka. Celá ta situace mi připomíná můj boj s francouzskými "r" hláskami, který jsem po mnoha pokusech s jazykolamem "trois gros rats gris" konečně dobyla – a to i přes lehký předkus! Takže, máte-li obavy, že výslovnost ve vašem nově se učeném španělském kurzu bude skřípat, není to jen vždy tím předkusem, ulpělo vám tam trochu té naší krásné češtiny, to vám garantuji!
Jak předkus opravdu ovlivňuje výslovnost?
Ale pojďme se podívat na věc odborným okem. Jak předkus konkrétně mění způsob, jakým vyslovujeme určité zvuky? Na vině je často položení jazyka a to, jak nakládáme s naším "nástrojem" v ústní dutině. Když máme horní zuby přesahující přes dolní, může to ovlivnit tok vzduchu a tím i kvalitu vyprodukovaných zvuků. Příkladem může být třeba slovo "kruh", kde potřebujeme jazyk postavit proti horním zubům, ale s předkusem je to složitější, protože jazyk má prostě o zoubek dál. S lehkým předkusem, který mám i já, sice tento problém tak akutní není, ale přesto je to živoucí příklad toho, jak něco tak malého jako předkus může mít významný dopad na fungování toho, co považujeme za samozřejmost – naši schopnost mluvit.
Ortopedická řešení předkusu
Naštěstí v dnešní době existuje celá řada způsobů, jak s předkusem bojovat, pokud to teda někdo chce. Ne vždy to je nutné, mít předkus není žádná tragédie, ale pro ty, kdo chtějí vylepšit svou výslovnost nebo jim to prostě vadí z estetických důvodů, jsou tady rovnátka, speciální cvičení nebo v některých případech dokonce chirurgické zákroky. Moje osobní zkušenost? Ano, byly chvíle, kdy jsem pomyslela na rovnátka. Představa, že bych si mohla užít rok nebo dva s kovem v ústech mě ale rychle vrátila zpátky k realitě. A navíc, když jsem si uvědomila, že mnohami lidmi oceňovaná britská výslovnost vychází právě z relativně vzad umístěného spodního patra, což může být výsledkem lehkého předkusu nebo obecně specifické stavby úst a čelisti, rozhodla jsem se, že budu spokojená s tím, co mám.
Praktické tipy, které mohou pomoci
Pokud vám tedy předkus činí starosti v oblasti výslovnosti, nemusíte hned vyhledávat nejdrastičtější řešení. Zde je pár tipů, které jste možná ještě nezkusili – praktické cvičení dýchání, relaxaci svalů úst a čelisti nebo třeba i logopedické sezení. Věřte nebo ne, jazykolamy – ač občas frustrující – fungují jako skvělý trénink artikulace. A víte, co je na tom nejlepší? Že to můžete dělat sami, ve svém domově a je to úplně zdarma. Další tip: osvojujte si při mluvení pauzy a zvolnění tempa. Tím si dopřejete víc času na správné formování zvuků a zabráníte zbytečnému splývání slov. Já jsem si tímto způsobem "vyladila" chuť a odvahu veřejně mluvit i přes můj zmiňovaný předkus a mohu vám říct, že pokud mi to vyšlo, šance jsou, že uspět můžete i vy.
Kdy vyhledat odbornou pomoc?
Přestože si můžeme s výslovností pomoci sami, jsou situace, kdy je na místě vyhledat odbornou pomoc. Když například zjistíme, že se naše chyby v artikulaci nespravují nebo nám předkus způsobuje bolesti či jiné zdravotní potíže, je čas navštívit zubaře, ortodonta, či dokonce logopeda. Jakkoli mám ráda "do it yourself" přístup, tak právě u zdraví čelisti a zubů je professionalita na prvním místě. A není to jen o samotném předkusu. Nezapomeňte, že všechno v našem těle je propojeno – správná výslovnost závisí také na svalovém napětí, dýchacím mechanismu a celkové postavení našeho těla.
Výslovnost je více než jen zuby
A teď trochu odlehčeně. Předkus tedy ovlivňuje naši výslovnost, ale co tím chci říct, je, že výslovnost obecně je složitější než jen to, jak jsou naše zuby poskládané. Emoce, výraz tváře, gestikulace a celkové pochopení znění jazyka hrají v komunikaci stejně důležitou roli. Já si třeba občas všimnu, že když jsem nadšená a mluvím ručičkama, jak je u nás v Čechách docela zvykem, moje výslovnost je o poznání lepší. Takže pokud bojujete s předkusem, neztrácejte odvahu. Pracujte na svém projevu jako celku a uvidíte, že postupem času se sami překvapíte, jaký pokrok jste udělali. Vždyť nakonec i naše mluva je jen jinou formou umění a každé umění chce čas a praxi k dokonalosti!
Napsal Jaroslav Smrček
Vše od autora: Jaroslav Smrček